Helyey László, a magyar szinkronművészet egyik kiemelkedő alakja, számos felejthetetlen szerepet formált meg. Íme öt olyan karakter, amelyek különösen emlékezetessé tették pályafutását: 1. **Shrek** - Helyey László hangja életre keltette a zöld óriást, S


Helyey László, a magyar színjátszás nagy alakja, ma ünnepelné 77. születésnapját. Az ő hangján csendült fel Gérard Depardieu, Donald Sutherland, Morgan Freeman és Alan Rickman karaktereinek egyedülálló világa, valamint Mátyás király története is. Emlékezzünk rá, és tisztelegjünk a tehetsége előtt, amely örökre nyomot hagyott a szívünkben!

Helyey László, aki 1948. május 21-én látta meg a napvilágot, ma ünnepelné 77. születésnapját. A 2014-ben elhunyt színész nemcsak a színpadon és a vásznon nyújtott maradandó teljesítményeivel, hanem hangjának sokszínűségével is emlékezetessé vált. Az Internetes Szinkron Adatbázis alapján a legnagyobb számban Gérard Depardieu-t, összesen 73 alkalommal szólaltatta meg, de Donald Sutherland is gyakori "partnere" volt, hiszen 46 alkalommal hallhattuk az ő hangján. Helyey László emlékére összegyűjtöttük az öt legemlékezetesebb szinkronszerepét, amelyek örökre beíródtak a magyar filmes kultúrába.

Bár Széles László 2001-es második szinkronja sem elhanyagolható, mégis úgy érzem, hogy valami lényeges hiányzik a teljes élményből.

Helyey hangjában rejlik egy különös, eredendő intelligencia, ami igazán izgalmas és ellentmondásos színezetet ad neki, különösen, amikor egy vígjátékban csendül fel. Főleg, ha a film politikai korrektség szempontjából éppen nem a legjobban teljesít, mint a Vaklárma. Itt Gene Wilder, a süketet megformáló színész, egy vakkal, Richard Pryor karakterével lép színre. Már ebből a felállásból is sejthetjük, hogy nem mindennapi élmény vár ránk, de a Vaklárma még így is az egyik legkreatívabb vígjáték, hiszen a valóban jó poénok sosem a písziségről szólnak.

Érdekes észrevenni, hogy néha a szinkronszínészek külső megjelenése is tükrözi azokat a karaktereket, akiket életre keltenek. Emlékezetes példák erre Inke László, aki Kojak megformálójaként sokak szemében egyenesen összeolvadt a hősével, vagy Bujtor István, aki Bud Spencer karakterével hozott létre maradandó emlékeket a magyar filmvásznon. Helyey László is mutatott némi hasonlóságot e két színészhez, ám John Goodmanra már nem mondható el ugyanez. Mégis, ő adja a hangját A nagy Lebowskiban, és ezen kívül a 2009-es Az elektromos ködben is hallhatjuk, ahol a karaktereivel való azonosulás egy különleges élményt nyújt a nézőknek. Az ő hangja, bár nem hasonlít a megjelenésére, kétségtelenül maradandó hatást gyakorol a filmekre.

a sorozat legemlékezetesebb alakja mégis Hunyadi Mátyás, akinek kalandjai a nézők szívébe lopták magukat. A Pannónia Filmstúdió kezei között életre keltett mesék nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek körében is népszerűvé váltak, köszönhetően a szellemes dialógusoknak és a gazdag, színes animációnak. A sorozatban az igazságosság és a furfangosság mellett a barátság és a bátorság témái is hangsúlyt kapnak, így minden epizód egy új tanulsággal szolgál. Helyey László és Borbás Gabi páratlan tehetsége pedig igazán életre keltette a történeteket, amik máig nosztalgikus emlékeket idéznek fel a nézőkben. A sorozat nemcsak a magyar kultúra része lett, hanem a közönség szívéhez is eljutott, így örökre beírta magát a hazai animáció történetébe.

Related posts