Hargita megye részt vesz egy nemzetközi kezdeményezésben, amely a természeti és társadalmi válságok hatékony kezelésére összpontosít.
Hargita Megye Tanácsa részt vesz egy nemzetközi kezdeményezésben, amely célja a helyi hatóságok felkészültségének növelése a természeti katasztrófák és társadalmi válságok kezelésében. A projekt keretében tíz európai partnerrel működnek együtt, köztük Franciaországból, Németországból, Olaszországból, Lengyelországból, Spanyolországból, valamint Romániából, ahol Máramaros és Hargita megyék is képviseltetik magukat.
A megyei önkormányzat tájékoztatójában bejelentette, hogy aktív partnerként csatlakozik a Középszintű Hatóságok/Önkormányzatok Európai Konföderációja (CEPLI) és a Romániai Megyei Tanácsok Országos Szövetsége (UNCJR) által vezetett ESPON ResiLIAnce projekthez. Ez a kezdeményezés célja a helyi középirányító hatóságok válságkezelési felkészültségének és területi ellenálló képességének javítása.
A program célja, hogy erősítse a helyi hatóságok felkészültségét a természeti katasztrófák és társadalmi válságok kezelésében. A program megvalósításában a Technopolis csoport végzi a kutatást és a NUTS III szintű helyi hatóságok számára dolgoz ki gyakorlati eszközöket, amelyekkel hatékonyan kezelhetők a természeti katasztrófák, például árvizek, földcsuszamlások, aszályok vagy erdőtüzek, valamint a társadalmi válságok, mint az elvándorlás, elnéptelenedés és munkanélküliség.
Az utóbbi évek válságai - a világjárvány, az éghajlatváltozás, a demográfiai különbségek és az energiaválság - rámutattak arra, hogy a helyi közösségeknek jobban fel kell készülniük az ilyen kihívásokra - írták a közleményben.
Az ESPON program kutatási eredményei jelentős mértékben hozzájárulhatnak a helyi közösségek ellenálló képességének fokozásához, így elősegítve a lakosok életminőségének javulását. A projekt során számos gyakorlati eredmény várható, amelyek a helyi kockázatkezelési politikák fejlesztését célozzák. A tizenkét hónapos megvalósítás után a cél olyan minőségi és mennyiségi munkaeszközök kidolgozása, amelyek lehetőséget biztosítanak a helyi érdekelt felek, különösen a polgárok aktív részvételére és bevonására a különböző területeken. Ezáltal a közösségek nemcsak ellenállóbbá válnak a kihívásokkal szemben, hanem a lakosok is jelentősebb szerepet játszanak saját jövőjük alakításában.
Az ESPON ResiLIAnce projekt kivételes alkalmat biztosít a helyi hatóságok számára, hogy olyan innovatív közpolitikákat alakítsanak ki, amelyek nemcsak a válságok hatékony kezelésére irányulnak, hanem elősegítik a fenntartható fejlődést és az interregionális együttműködés erősítését is.