Rövidesen elindul az új kőolajvezeték kivitelezése Magyarország és Szerbia között, amely jelentős lépést jelent a két ország közötti energetikai együttműködésben.

Hamarosan elindul az új kőolajvezeték kivitelezése Magyarország és Szerbia között, amely jelentős szerepet játszhat a térség üzemanyag-ellátásának stabilizálásában - nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Belgrádban.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető hangsúlyozta, hogy Európa számos bonyolult kihívással küzd, amelyek közül kiemelkedik az energiaválság. Ez a problémakör nagyrészt az Oroszország ellen bevezetett szankciók, valamint Ukrajna helyzetére vezethető vissza.
"Ukrajna az egyik legfőbb oka Európa energiaválságának, mivel Ukrajna lezárta azt a földgázvezetéket, amely Oroszország felől, keleti irányból Európába, döntően Közép-Európába szállított földgázt" - húzta alá.
Majd rámutatott, hogy ennek nyomán több közép-európai ország is nehéz helyzetbe került, a tranzitot pedig Ukrajna helyett ma már Szerbia biztosítja a régió számára. "Magyarországra naponta több mint húszmillió köbméter földgáz érkezik Szerbián keresztül. Ez évente nagyjából egy 7,5 milliárd köbméteres mennyiség.
„Amennyiben Szerbia nem garantálná a Magyarországra irányuló tranzitot, komoly nehézségek elé néznénk mi, a szlovákok, és Közép-Európa egész régiója is” – emelte ki.
"Ukrajna váratlanul cserbenhagyta Közép-Európát az energiaellátás megbízhatósága terén. Szerbia ebben a helyzetben az a kulcsszereplő, amely megbízható tranzitországként biztosítja számunkra a szükséges földgázmennyiséget" - mondta Szijjártó Péter. Hozzátette, hogy a két ország közötti energia-együttműködés nemcsak hogy megerősödik, hanem egy új kőolajvezeték építésével még szélesebb kereteket ölel fel, amely hamarosan megkezdődik.
"A kőolajvezeték keleti irányból, Magyarországon keresztül biztosítani fogja Szerbia energiaellátását is. Szerbia ellátása számunkra kiemelten fontos, hiszen ha a kőolajellátásuk problémákba ütközik, az egész közép-európai térség üzemanyagellátását veszélyeztetheti. Ennek következményeként pedig jelentős benzin- és dízeláremelkedésekre lehet számítani" - figyelmeztetett az illetékes.
"Így tehát megépítjük a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezetéket, 2027-re kész is leszünk, 180-190 kilométert építünk Magyarországon, és ennek a nyomán az egész térség üzemanyag-ellátását biztonságban tudhatjuk, emiatt nem kell például benzináremelésre számítani majd a jövőben" - fűzte hozzá.
A miniszter ezt követően hangsúlyozta, hogy a két ország 2028-ra megduplázza a villamosenergia-összeköttetés kapacitását is.
"Ez azért is jó, mert közben egy regionális áramtőzsdét is elindítottunk, s azt közgazdaságtanból tudjuk, hogyha egy piac nagyobb, ha több a fogyasztó, akkor alacsonyabb árakat lehet alkalmazni. Tehát a rezsicsökkentés eredményeinek fenntartásához is szükséges az a beruházás, amelynek nyomán tehát megduplázzuk a villamos áram átszállítási kapacitását Magyarország és Szerbia határán" - mondta.