Egy különleges lehetőség nyílik a természetvédelem támogatására, hiszen az Európai Unió forrást biztosít ezen a területen. Ez egy remek alkalom arra, hogy pénzt keressünk, miközben hozzájárulunk környezetünk védelméhez. Az Agrárszektor cikkében részletese


A Portfolio Csoport idén már 13. alkalommal hívja életre a siófoki Agrárszektor Konferenciát, amely az agrárium legfontosabb szakmai eseményei közé tartozik. A decemberi rendezvény keretében immár 11. alkalommal kerülnek átadásra a rangos agrárdíjak, amelyek tíz különböző kategóriában kerülnek kiosztásra. Az eseményre bármely, az ágazatban kiemelkedő szakmai teljesítményt nyújtó szereplő pályázatot nyújthat be vagy nevezheti magát.

A természeti kreditek olyan innovatív befektetési formát képviselnek, amelyek révén vállalatok, pénzügyi intézmények, közintézmények és magánszemélyek egyaránt hozzájárulhatnak a természetvédelemhez. Ezek a befektetések nem csupán a környezet védelmét szolgálják, hanem lehetőséget biztosítanak a tisztább ökoszisztémák, a kockázatok csökkentése, a jobb reputáció és a projektjeik szélesebb társadalmi elfogadottságának elnyerésére is. A természetvédelmi tevékenységek hitelességét független szervezetek által végzett értékelések és tanúsítványok biztosítják. Az Európai Unió területén ilyen kezdeményezések közé tartozik például a vizes élőhelyek rehabilitációja vagy az erdőterületek kiterjesztése.

Az euróövezeti vállalkozások háromnegyede függ a természettől, így a természeti kreditek innovatív eszközként jelennek meg, amely megváltoztatja a természet értékelésének módját, és vonzó befektetési lehetőséget kínál. A kreditek egyszerre szolgálják az üzleti érdekeket és a természet helyreállítását: fokozzák a biodiverzitást és megőrzik az élőhelyeket, miközben bevételt generálnak a természetvédelemben dolgozóknak és a befektetőknek.

Új jövedelemforrást kínálnak a gazdálkodóknak, erdészeknek, halászoknak, földtulajdonosoknak és helyi közösségeknek, miközben segítik az ökoszisztémák helyreállítását és vállalkozásaik ellenálló képességének növelését. A potenciális vásárlók és befektetők köre is széles: magáncégektől és pénzügyi intézményektől kezdve a kisebb befektetőkön át a közintézményekig terjed. Von der Leyen elnök szerint:

A természet értékeit mindenképpen figyelembe kell venni a gazdasági döntések során. Erre a célra jöttek létre a természeti kreditek, amelyek jól átgondolt és piacképes megoldásokként működnek. Ezek az eszközök ösztönzik a magánszektort, hogy aktívan részt vegyen a fenntartható fejlődésben, befektetésekkel és innovációkkal hozzájárulva a környezet védelméhez. Ezzel nemcsak a természet megóvását segítjük elő, hanem bevételt is generálunk azok számára, akik elkötelezettek a természet megóvása iránt, beleértve a gazdálkodókat, földtulajdonosokat és erdészeket is.

A természeti kreditek így egyszerre kezelik a természet pusztulásának és az éghajlatváltozásnak a kihívásait, miközben támogatják az EU versenyképességi és ellenállóképességi céljait. Már ma is az éghajlati kockázatok magasabb biztosítási költségeket okoznak, károsítják az ellátási láncokat és a gazdaságokat, és a következő évtizedben akár éves nyereségük 7%-ába is kerülhetnek a vállalkozásoknak, ha nem alkalmazkodnak és nem támogatják a természet megőrzését.

A ma elfogadott útiterv egy alulról építkező megközelítést fogalmaz meg, amely célja a jelenlegi ökológiai beruházási hiányosságok felszámolása. A természeti kreditek kiegészítik a biodiverzitásra vonatkozó közfinanszírozást, és új, önkéntes finanszírozási forrást kínálnak a természetvédelmi intézkedésekhez. Az útiterv célja, hogy világos és egyértelmű normákat, valamint megbízható tanúsítványokat dolgozzon ki a természetvédelmi tevékenységekhez, ezzel biztosítva a természeti kreditek hatékonyságát és megbízhatóságát, miközben minimalizálja az adminisztratív terheket. Emellett a már meglévő szabványokra is építkezik. A szilárd irányítás kulcsszerepet játszik abban, hogy elkerüljük a zöldrefestés jelenségét.

Az Európai Unió elkötelezte magát amellett, hogy 2026-2027-re költségvetésének 10%-át a biodiverzitás védelmére és fejlesztésére szánja, valamint jelentős lépést tesz a külső biodiverzitási kiadások megduplázására, elérve ezzel a 7 milliárd eurót. Figyelembe véve, hogy a biodiverzitásra vonatkozó éves beruházási igény körülbelül 65 milliárd euróra tehető, elengedhetetlen a köz- és magánfinanszírozási források kombinálása a nagyszabású és gyors eredmények biztosítása érdekében. A Bizottság 2025. szeptember 30-ig nyílt konzultációs felhívást tett közzé, és új szakértői csoportot alakít a megbízható természeti kreditpiac fejlesztésének irányítására. A szakértői csoporthoz való csatlakozási lehetőség már elérhető, a jelentkezéseket az első kiválasztási körre legkésőbb 2025. szeptember 10-ig várják.

Jelenleg az Európai Unió Franciaország, Észtország és Peru területén kísérleti programokat indított a természetvédelmi kreditek terén. A kezdeményezés során együttműködik olyan nemzetközi partnerekkel, mint a Biodiverzitási Kredit Szövetség, a Világgazdasági Fórum és a Biodiverzitási Kreditek Nemzetközi Tanácsadó Testülete. Ezek a természetvédelmi kreditek támogatást nyújthatnak a tagállamok számára az EU természethelyreállítási rendeletében kitűzött nemzeti célok elérésében, és hozzájárulhatnak a Kunming-Montreali Biodiverzitási Keretrendszer globális célkitűzéseinek megvalósításához.

Related posts