Íme néhány kreatív tipp, hogyan építhetsz ki gyors kapcsolatot egy macskával: 1. **Lassú közelítés**: Amikor először találkozol a macskával, légy türelmes. Ülj le egy kicsit távolabb, és hagyjd, hogy ő közelít hozzád. A macskák szeretik, ha van választás
Időnként kihívást jelenthet, hogy igazán közel kerüljünk egy cicához, de a befektetett idő és energia mindenképpen megtérül. A barátság kialakítása egy macskával különleges élmény, amely gazdagítja az életünket és mélyebb kötelékeket teremt.
Akár a saját cicánkról van szó, akár egy új, izgalmas kapcsolatban megismert macskáról, általában mindannyian arra vágyunk, hogy minél előbb kialakítsunk egy harmonikus köteléket a kis kedvencünkkel. Azonban ez a feladat gyakran bonyolultabb, mint amilyennek elsőre tűnik. Noha sokan tisztában vannak a macskák híresen "szeszélyes" természetével, mégis fájó lehet, ha egy számunkra kedves kis bajszos nem viszonozza a közeledésünket. Ilyen helyzetekben érdemes egy pillanatra megállni, és elgondolkodni, mi rejlik a távolságtartás mögött. Valóban a macska természetéből fakad ez a viselkedés, vagy esetleg mi magunk hibázunk valahol? A következő sorokban segítünk feltárni a mögöttes okokat, és hasznos tanácsokat is adunk, hogy könnyebben barátkozhass a cicával.
Ha megállapítottuk, hogy a cica csak velünk ellenséges, egyébként viszont arányaiban szociális alkat, akkor fontos átgondolni, hogy ennek mi lehet az oka. Ha egy új párkapcsolat mellé érkezik egy cica, akkor szóba kerülhet a féltékenység, ám ne rójuk rá az összes felelősséget a macskára. Gyakran ugyanis nem a cica temperamentumában keresendő a probléma, hanem, bármennyire is nehéz elfogadni, a saját viselkedésünkben és ismereteinkben.
Ha követed a szíved vágyait, és figyelembe veszed a macska saját terét, akkor képes leszel elnyerni a bizalmát.
Sajnos, a legtöbb ember tudása a cicák kommunikációjáról meglehetősen korlátozott. Alapvetően mindenki tisztában van azzal, hogy ha egy cica dorombol, az valószínűleg a boldogság jele, a nyávogás pedig általában az ember figyelmének felkeltésére irányul. Amikor azonban egy cica ráfúj valakire, az gyakran azt jelenti, hogy betelt nála a pohár. Ezek a megállapítások persze leegyszerűsítik a macskák kommunikációját, hiszen a fújás mögött számos különböző ok is állhat, de még mindig jó kiindulási alapként szolgálnak. Ennek ellenére sok esetben még mindig nem elegendőek ahhoz, hogy teljes mértékben megértsük a cicák mondanivalóját. Most nem kívánunk mélyebben belemenni a macskák testbeszédének minden apró részletébe, de érdemes megemlíteni néhány fontos támpontot, amelyek segíthetnek jobban megérteni e különleges lények viselkedését.
Amikor egy cica feléd közelít, és a fülei előre merednek, valamint a farka lazán felfelé áll (mint egy kérdőjel), valószínű, hogy barátságos szándékkal keres téged. Ha pedig közelebbről is szemügyre veszed, és észreveszed, hogy pupillái mandula formájúak, akkor nagy eséllyel interakcióra vágyik. Ezzel szemben, ha a macska inkább távolságot tart, a farka ide-oda mozog, a fülei pedig oldalra vagy hátrafelé állnak, és a pupillái kerekek, mindez arra utalhat, hogy érdemes megfontolnod a távolságtartást. Érdemes megjegyezni, hogy a macskák pupilláinak formája nem mindig árulkodó, és nem minden cica reagál ugyanúgy minden helyzetben, de ezek a jelek jó alapot szolgáltatnak a macska hangulatának megértéséhez.
Ismerve az előzőekben leírt jelzéseket, érdemes átgondolni, hogy mennyire szoktuk figyelembe venni a cica kommunikációját. Ezenfelül abba is érdemes belegondolni, hogy mennyire tartjuk tiszteletben a bajszos határait. Folyamatosan, kérdés nélkül felvesszük vagy megsimogatjuk? Belemegyünk a személyes terébe, amikor nyilvánvalóan nem szeretné? Ezek mind-mind idegesíthetik a cicát, és akadályozhatják a jobb kapcsolat kialakítását.
Első lépésként érdemes alapos figyelmet szentelni a macska viselkedésének, hiszen már ez is jelentős mértékben hozzájárulhat a kapcsolatotokhoz. Ha a macska jelzéseit figyelembe veszed, és ennek megfelelően közelítesz vagy éppen távolodsz tőle, máris jó úton haladsz. Viszont, ha nem csupán a konfliktusok elkerülésére törekszel, hanem szeretnéd igazán összebarátkozni a macskáddal, akkor íme néhány hasznos tanács, amelyek segíthetnek ebben a folyamatban.
Az egyik legfontosabb lépés, amit megtehetsz, az a cica személyes terének tiszteletben tartása. Engedd, hogy ő kezdeményezze a közeledést; ha nagyon vágyódik a társaságodra, talán sikerül néhány ínycsiklandó falattal csalogatnod. De légy óvatos: ne lépj a zónájába tolakodó módon, ne simogasd meg engedély nélkül, és főként ne ragadd meg hirtelen, különösen, ha a kapcsolatotok még csak alakulóban van. Ha időt adsz neki, és biztonságban érzi magát melletted, hamarosan ő is közelebb merészkedik majd hozzád.
Ne tedd túl naggyá a dolgot, ha esetleg megpróbálja felfedezni a közeledet! A kezdeti lépések során ez a megközelítés akár el is riaszthat egy félénkebb, bizalmatlan cicát. Fontos, hogy maradj higgadt, és kerüld a zajos mozdulatokat; így nagyobb eséllyel közelít majd hozzád az aranyos kis jószág.
Ha a közelítés művészetéről beszélünk, fontos, hogy tudatosan közelítsünk a cicákhoz. Nyújtsd ki a kezed, de ne közvetlenül az orruk elé, inkább egy kicsit távolabb, és lassan, fokozatosan közelíts. Ha a macska odajön és az arcát hozzád dörzsöli, akkor valószínűleg örömmel fogadja a simogatást. De érdemes figyelni: mindig tarts szünetet, és figyeld, hogy a cica továbbra is keres-e veled a kapcsolatot. Például, ha bújik hozzád, vagy újra a kezedhez érinti az arcát, az azt jelzi, hogy még szeretné a figyelmet. Ha viszont úgy tűnik, hogy elfordul, lehet, hogy éppen elég volt neki a szeretgetésből, és érdemes tiszteletben tartani a határait.
Ahogyan már valószínűleg észrevetted a cikk korábbi részleteiből, a macskák saját tempójukban szeretnek haladni, és ez a szemkontaktussal kapcsolatban sincs másképp. Amíg még nem alakult ki közöttük és az ember között a kellő bizalom, nem igazán kedvelik, ha valaki "bámulja" őket, és különösen nem tűrik el a direkt szemkontaktust, főleg ha az hosszabb ideig tart. Ezt a helyzetet megfélemlítőnek érezhetik, ami nyilvánvalóan nem a legjobb első benyomás. Idővel azonban, ha a kölcsönös bizalom megerősödik, a szemkontaktus szabályai is megváltozhatnak. Ha tehát éppen a macskabarátkozásra készülsz, érdemes figyelembe venni ezt a sajátos preferenciát!
Érdekes megfigyelés, hogy a cicák a lassú pislogást részesítik előnyben, ami a bizalom építésére is kiválóan alkalmas, még a barátság kezdeti szakaszában is. Sokan úgy vélik, hogy ez a mozdulat a cicák számára egyenértékű a mosollyal. Ha tehát véletlenül összetalálkozol egy cica tekintetével, érdemes lehet kipróbálni ezt a módszert. Ki tudja, talán ez a finom gesztus segít abban, hogy igazi barátság köttessen köztetek.
Szó szerint. Néhány finom falattal ráveheted a cicát, hogy elviselje a simogatást. Adj neki egy jutalomfalatot, majd simogasd meg. Ne túl hosszasan, és ne tolakodóan, egy-két simítás elég. Egy idő után fel is cserélheted a sorrendet: simogasd meg a cicát, majd adj neki egy finom falatot. Ha ezt rendszeresen csinálod, a cica akarva-akaratlanul is összeköti a kettőt, és engedni, sőt, még élvezni is fogja a simogatást. Ha pedig már elég jó a kapcsolatotok, a simogatást kísérő finom falatokat ritkíthatod, majd el is hagyhatod.