Füst, csend és rejtély: A pápaválasztás titkos színfalai A pápaválasztás folyamata mindig is a titkok és a rituálék világába kalauzolt, ahol a füst és a csend egyaránt kulcsszerepet játszik. A fehér és fekete füst jelzi a döntések súlyát, miközben a szen

Amire összeül a konklávé a Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira: az egyikben a szavazócédulákat égetik majd el, a másikból száll fel az eredménytelen szavazást jelentő fekete vagy a sikeres pápaválasztást jelző fehér füst, amelynek színét adalékkal teszik jól láthatóvá.
Több mint negyven szakember dolgozik a Sixtus-kápolna felkészítésén a május 7-i konklávé kezdetére. Az érintett mesterek között ácsok, asztalosok, tapétázók, lakatosok és villanyszerelők is megtalálhatóak. Ezt az információt a La Repubblica című napilap tette közzé, amely arra alapozott, hogy a legutóbbi, 2013-as konklávé során, amikor Ferenc pápát választották meg, hasonló létszámú csapat dolgozott a feladatokon.
A konklávét összesen 133 bíboros fogja összeállítani.
A Vatikáni Múzeum tájékoztatása szerint a híres IV. Sixtus pápáról elnevezett kápolna legutolsó vendége egy amerikai turista volt, aki vasárnap látogatta meg a különleges helyszínt. Ezt követően hétfőn a múzeum kulcsmestere lezárta a kápolna ajtaját a látogatók előtt. Az épület azonban nem marad üresen sokáig, hiszen egy hét múlva, pontosan 133 nyolcvan évesnél fiatalabb bíboros lép majd be a kápolnába.
A világ egyik legismertebb kápolnája lenyűgöző méretekkel bír: hossza meghaladja a negyven métert, míg szélessége több mint tizenhárom méter.
A színes márványberakásos padlódíszítést pódiummal fedik be: a magasított padlózattal ugyanis egy szintbe tudják hozni a lépcsőkkel övezett kápolnát. A pódiumon csőszerkezetű ülősorokat alakítanak ki, amelyek a kápolna falait szegélyezik. A mostani népes konklávé lesz, mivel ennyi bíborosnak még nem kellett helyet biztosítani.
Minden bíboros számára biztosítanak jegyzetfüzetet is. A kápolna közepén tizenkét asztalt sorakoztatnak fel, amelyeken a szavazóurnákat helyezik el. Az asztalok körül cseresznyefa székek lesznek. A bíborosok minden egyes voksa után a szavazócédulákat kilyukasztják, összefűzik és elégetik. Ehhez egy hengeralakú, egy méter magas, alig fél méter széles régi kályhát használnak. Egy másik kályha azt szolgálja, hogy a Sixtus-kápolna kéményéből felszálljon a füst. A füstöt, amely hat percig száll majd fel minden egyes alkalommal, fekete és fehér adalékanyaggal színezik, így lesz jól látható messziről is. A két kályhát csövek kötik össze.
A Sixtus-kápolna egyébként rövid kéményét hosszabbítócsővel látják el: ezt május 3. és 5. között szerelik fel. A kémény a legjobban a Szent Péter tér külső széléről látható. Hiába azonban az adalék, a füst színe az esetek többségében nehezen meghatározható, mivel napközben a napsütés, este a sötétség akadályozza a szabadtéri láthatóságát. Ráadásul a többszöri fekete füst után a kéményben fekete lerakódás képződik, amely a fehéret is átszínezi.