Fontos figyelmeztetés! Jövő héten létfontosságú információk fognak érkezni! Ne hagyd ki!


A jövő héten a Pénzügyminisztérium (PM) az államháztartás központi alrendszerének november végi helyzetéről ad ki gyorstájékoztatót, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden a fogyasztói árak novemberi, pénteken pedig az építőipar és az ipar októberi alakulásáról közöl adatokat.

Hétfőn a Pénzügyminisztérium közzéteszi a gyorstájékoztatót az államháztartás központi alrendszerének november végi állapotáról. Az október végéig mért adatok szerint a központi alrendszer hiánya 3050,5 milliárd forintot tett ki. Ezen belül a központi költségvetés 3048,5 milliárd forintos deficittel zárta az időszakot, míg az elkülönített állami pénzalapok 197,0 milliárd forintos többletet könyveltek el. A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 199,0 milliárd forintos hiánnyal zárták az októbert. Az október hónap során összesen 427,0 milliárd forintos hiányt tapasztalt a központi alrendszer.

Kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzéteszi a novemberi fogyasztói árak alakulásáról szóló jelentését. Októberben a fogyasztói árak átlagosan 3,2 százalékkal haladták meg az előző év hasonló időszakának szintjét, míg egy hónap alatt csupán 0,1 százalékos növekedést mutattak. Éves összehasonlításban az élelmiszerek ára 4,5 százalékkal nőtt, a szolgáltatások esetében ez a szám 7,2 százalékra rúgott, míg a szeszes italok és dohánytermékek ára 3,8 százalékkal emelkedett. A háztartási energia költsége 4,8 százalékkal csökkent, ezen belül a vezetékes gáz 9,5, az elektromos energia pedig 0,7 százalékkal lett olcsóbb. A tartós fogyasztási cikkek esetében 0,3 százalékos árcsökkenés tapasztalható, míg a gyógyszerek és gyógytermékek ára 3,6 százalékkal nőtt, a járműüzemanyagok esetében viszont 5,2 százalékos árcsökkenést regisztráltak.

Pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzéteszi az építőipar októberi teljesítményadatait. Szeptember hónapban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,2%-kal csökkent az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az építményfőcsoportok közül az épületek építése 2,0%-os, míg az egyéb építményeké 17%-os visszaesést mutatott. A szezonálisan és munkanap-hatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 2,7%-kal elmaradt az augusztusi adatokról. Eddig az év első kilenc hónapjában az építőipari termelés volumene 0,9%-kal nőtt a tavalyi év hasonló időszakához képest.

Szintén pénteken ismerteti a KSH az októberi ipari termelés második becslését. Az első becslés szerint az ipari termelés volumene 0,2, munkanaphatástól megtisztítva 3,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 2 százalékkal haladta meg a 2024. szeptemberit. Az ipari termelés az év első tíz hónapjában 3,9 százalékkal volt kisebb, mint 2023 azonos időszakában. A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz képest 2 százalékkal emelkedett.

Related posts