Egy vakmerő felfedező indult útnak, hogy a legendás halálszigetre lépjen, ahol a veszélyek és titkok végtelen sora várta. Az adrenalin hajtotta, és az izgalom csillogott a szemében, miközben a sötét víz tükrét bámulta, amely mögött a rejtélyes sziget rejt


A vakmerő kalandor, Mikhajlo Viktorovics Poljakov, egy amerikai YouTuber, aki korábban hírnevet szerzett magának azzal, hogy Afganisztánban fanatikus tálibokkal kereste a társaságot, most újabb provokatív lépésre szánta el magát. Terve az volt, hogy az Andamán-tengeren található Északi Szentinel-szigetre illegálisan behatolva szembesüljön a világ egyik legveszélyesebb törzsével, ezzel tovább fokozva már amúgy is megtépázott hírnevét.

Korábban már mi is írtunk az életveszélyes halálszigetről, ami az Andamán-tengeren fekvő Nicobar-szigetcsoporthoz tartozik. A Bengáli-öböl déli részén fekvő 74 négyzetkilométer kiterjedésű Szentinel ugyan közigazgatásilag Indiához tartozik, ám a sziget buja trópusi vadonjában kőkorszaki viszonyok között élő és gyilkos hajlamú szentineléz törzs gyakorlatilag a világtól teljes elzártságban éli a mindennapjait, sok-sok évszázad óta. A szentinelézek agresszív elszántsággal védték mind a múltban, és védik mind a jelenben is szigetüket mindenféle betolakodóval szemben.

Ez a különös hely Indiához tartozik, mégis a lakói szinte területenkívüliséget élveznek. Észak-Szentinelt 1996 óta védett területnek nyilvánította a delhi kormány, hogy megóvja a bennszülöttek érintetlenségét, ezért a sziget látogatása szigorúan tilos.

Ez azonban nem tántorította el Mikhajlo Viktorovics Poljakovot, az orosz származású amerikai felfedezőt, hogy a hatóságok által elrendelt tilalmak és a korábbi, balszerencsés próbálkozások ellenére nekivágjon a hírhedt sziget felfedezésének.

A 24 éves férfi március 26-án érkezett meg Port Blairbe, az Andamán- és Nicobar-szigetek fővárosába, és három nappal később indult el illegálisan a tiltott szigetre. Március 29-én hajnalban távcsővel és síppal felszerelkezve egy kis gumicsónakban tette meg a közel 42 kilométeres tengeri utat Kurma Dera Beach-től Észak-Szentinelig. Délelőtt 10 óra körül érte el a sziget északkeleti partját, majd elkezdte a sípját fújni, hogy felhívja magára a bennszülöttek figyelmét.

Miután egy órán keresztül csónakázott a part mentén, anélkül hogy a harcias szentinelézek bármilyen nyomot hagytak volna maguk után, Poljakov úgy döntött, hogy kiköti a csónakot, és öt percre átlép a veszélyes sziget határvonalán. Amint partra lépett, azonnal felkapta a kameráját, hogy dokumentálja a környezetet, miközben különféle mintákat gyűjtött a homokból és a kövekből, mintha egy felfedező lenne, aki új világokat keres.

A YouTuber izgalmas kalandja, bár érdekes és szórakoztató volt, nem váltott ki különösebb izgalmat az indiai hatóságok körében. A szentinelézeket ugyanis a világ egyik legelszigeteltebb és legsebezhetőbb népcsoportjaként tartják nyilván. 1996-ban a kormány egy rendeletet hozott, amelynek legfőbb célja éppen az volt, hogy megóvja ezt a törzset az olyan behurcolt betegségektől, mint a kanyaró vagy az influenza. Ezek a kórokozók könnyen pusztító hatással lehetnek a sziget bennszülött lakosságára, hiszen a szentinelézeknek nincs immunitásuk az ilyen betegségekkel szemben.

A helyi rendőrség szerint Poljakov jól előre megtervezte az útját, mert előzetesen tanulmányozta a tengerjárás viszonyait, az árapályt és a lehetséges kikötési pontokat, még azt megelőzően, hogy megpróbálta volna elérni a szigetet. Miután kikötött és körülbelül öt percet töltött a parton, este 7 óra körül visszatért Kurma Dera strandjára, ahol helyi halászok felismerték, és értesítették a hatóságokat.

Visszatérése után a hatóságok elfogták Poljakovot, akinek csónakját is lefoglalták, továbbá elkobozták a GoPro kameráját, amely a szigeten készült felvételeket tartalmazta. A nyomozók a Port Blair-i szálloda személyzetét is kihallgatták, ahol a kalandor megszállt, hogy feltérképezzék annak mozgását a térségben.

Az incidens komoly felháborodást váltott ki az őslakosok jogvédő csoportjaiban. Caroline Pearce, a Survival International igazgatója meggondolatlannak és veszélyesnek ítélte Poljakov cselekedetét. Azt nyilatkozta, hogy a férfi nemcsak a saját biztonságát, hanem a szentineléz törzs életét is veszélyeztette. "A külvilággal nem érintkező embereknek nincs immunitásuk a gyakori civilizációs betegségekkel szemben" - mondta Pearce, akit a Mirror idéz.

Poljakov cselekedetét sokan felelőtlennek tartják, hiszen 2018 novemberében, az utolsó ismert kapcsolatfelvételi kísérlet során, a helyi törzs megölte John Chau amerikai misszionáriust, aki szintén illegálisan lépett Szentinel szigetére. Azonban Poljakovnak nem ez az első botrányos kalandja. Tavaly Afganisztánban járt, ahol "A tálibok által ellenőrzött Afganisztán amerikai szemmel" címmel videósorozatot indított YouTube csatornáján. A három hetes tartózkodása alatt készült felvételekben a helyi emberekkel való találkozásait dokumentálta, és olyan képeket is közzétett, amelyeken gépfegyverrel a nyakában pózol a tálib harcosok mellett. "A sok ország által terrorista csoportnak minősített tálibok egy szigorú teokratikus rendszert irányítanak, ahol tilos a zenehallgatás, a tánc, a nők oktatása, a borotválkozás, a születésszabályozás, sőt még az arcok ábrázolása is. Csatlakozz hozzám a világ egyik legveszélyesebb és legkonzervatívabb országában" - e szavakkal hirdette afganisztáni kalandjait, amelyek sokak felháborodását kiváltották. Jelenleg azonban még nem érkeztek hírek arról, hogy mi vár Poljakovra a felelőtlen Szentinel-szigeti kalandja következményeként.

Related posts