A lengyel elnökség új kihívások elé állíthatja az EU agrárpolitikai táját, mivel feszültségeket generálhat a tagállamok között.


A lengyel mezőgazdasági minisztérium szerint az egyezmény veszélyezteti a helyi agrár- és élelmiszer-termelőket, különösen az alacsony vám következtében várható brazil cukor- és húsimport miatt. Adam Nowak államtitkár hangsúlyozta, hogy Varsó célja más uniós országok támogatásának megszerzése, hogy létrejöjjön egy szövetség a megállapodás blokkolása érdekében.

A Mercosur-megállapodás kritikáján túl Lengyelország számos agrárpolitikai prioritást is kiemelt. Kiemelkedően fontos számukra a gazdák jövedelmének stabilizálása a 2027 utáni Közös Agrárpolitika tervezésekor. Emellett az ukrán agrárimport szabályozása is középpontba került, mivel az utóbbi időszakban jelentős konfliktusforrást jelentett. Varsó különösen az érzékeny termékek, mint például a baromfi, méz és gabona importkorlátozásának bevezetését sürgeti, hogy így megóvja hazai piacát a külső nyomásoktól.

A lengyel agrárelkötelezettség magában foglalja az EU-s állat- és vetőmag-szabályozás modernizálását is. A hat hónapos soros elnökség alatt Varsó célja, hogy támogassa az EU közös álláspontjának kialakítását az új vetőmagtörvény kapcsán, továbbá szeretné befejezni a szigorúbb állatszállítási szabályozás kidolgozását - tájékoztat a német agrarheute mezőgazdasági szakportál.

A Mercosur-egyezmény jövője továbbra is bizonytalan, hiszen Lengyelország mellett Franciaország és Ausztria is ellenzi a megállapodást. Az elkövetkező hónapok kulcsfontosságúak lehetnek az EU belső konszenzusának megteremtésében és az agrárpolitikai döntések irányvonalának formálásában.

A Mercosur, más néven Dél-amerikai Közös Piac, 1991-ben alakult meg, mint egy gazdasági és politikai együttműködési keret Dél-Amerikában. Fő célkitűzése, hogy előmozdítsa a szabadkereskedelmet és a gazdasági integrációt a régióban. A szövetség teljes jogú tagjai Argentína, Brazília, Paraguay és Uruguay, míg Venezuela tagsága 2016 óta felfüggesztés alatt áll. Bolívia csatlakozási folyamata jelenleg is zajlik, míg Chile, Kolumbia, Peru és Ecuador társult államként vesz részt a közösség munkájában. A Mercosur legfontosabb célja a kereskedelmi akadályok lebontása és a vámunió létrehozása, amely erősíti a tagországok közötti gazdasági kapcsolatokat.

Related posts