A bíróság elutasította az osztrák fél keresetét, így hivatalosan is a magyar államhoz került a GYSEV.


Lázár János, az építési és közlekedési miniszter, januárban bejelentette, hogy a magyar kormány megszerezte a GYSEV részvényeinek háromnegyedét. Azonban a tőkeemelés következtében az osztrák állam jogi lépéseket tett, és keresetet indított az Építési és Közlekedési Minisztériummal szemben. A Győri Törvényszék viszont elutasította ezt a keresetet, és hivatalosan is bejegyezte a tőkeemelést. Ezzel a magyar állam jogerősen többségi tulajdonossá vált a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasútnál.

A Győri Törvényszék elutasította az osztrák állam által benyújtott keresetet, így a magyar tőkeemelésről hozott korábbi közgyűlési döntést véglegesen bejegyezték. Ezzel a magyar állam hivatalosan is minősített többséget szerzett a GYSEV-ben, amelynek 75%-át birtokolja – tájékoztatott Lázár János keddi Facebook-bejegyzésében.

Az építési és közlekedési miniszter hozzátette, hogy az osztrák oldalon lévő közszolgáltatást továbbra is biztosítani fogják. Valamint úgy véli, hogy a magyar érdeket így nem lehet háttérbe szorítani.

A tényt nemcsak Lázár János, hanem a szaktárca is megerősítette sajtóközleményében, melyben azt írták, hogy "a Magyar Állam jogszerűen és immár hivatalosan is 75 százalékot meghaladó mértékű részvényes a GySEV-ben, a nyilvános és közhiteles nyilvántartásokból is lekövethető módon minősített többségű irányító tulajdonosa a vasúttársaságnak."

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a magyar állam nevében, a hatályos jogi keretek figyelembevételével, és ami a leglényegesebb: Magyarország és a lakosság érdekeinek védelmében járt el a Győr-Sopron-Ebenfurti Vasút (GySEV) Zrt. tulajdonrészének megvásárlása során, valamint a tőkeemelés kapcsán - tették hozzá.

A GySEV Zrt. közgyűlésén, amely 2024. december 23-án zajlott, a részvényesek döntést hoztak az alaptőke-emelésről, valamint az Alapszabály módosításának feltételeiről. E döntések következtében a társaság tulajdonosi szerkezete változott: a Magyar Állam részesedése 75,0101%-ra, míg az Osztrák Köztársaságé 24,9899%-ra emelkedett.

Az Osztrák Köztársaság jogi eljárást indított a közgyűlési határozatok bírósági felülvizsgálata érdekében. A per célja a Magyar Állam tőkeemelését jóváhagyó határozat és az Alapszabály módosítása ellen irányult. Ez utóbbi a tőkeemelés következtében létrejövő jegyzett tőke, a vonatkozó részvényszám, valamint a tulajdoni arányok rögzítését tartalmazta. Az Osztrák Köztársaság a bíróságtól kérte ezen határozatok végrehajtásának felfüggesztését is.

A Győri Törvényszék 2025. február 17-én hozott végzésében elutasította a felperes által benyújtott kérelmet, amely a határozatok végrehajtásának felfüggesztésére vonatkozott. Ezen kívül az Osztrák Köztársaság is kezdeményezett egy törvényességi felügyeleti eljárást a Győri Törvényszék Cégbíróságán. A Cégbíróság azonban elutasította ezt a kérelmet, és jóváhagyta a tőkeemelés bejegyzését.

Bármi is legyen a jogi taktikázás, a Magyar Állam mostantól hivatalosan is a GySEV 75%-ot meghaladó részvényeseként van jelen, amely tény a nyilvános és közhiteles nyilvántartásokból világosan nyomon követhető. Ez azt jelenti, hogy a vasúttársaság irányításában minősített többséggel bír. Ennek ellenére a per továbbra is zajlik, és az Építési és Közlekedési Minisztérium továbbra is a magyar polgárok érdekeit védi ebben az ügyben.

- olvasható az ÉKM közleményében.

Hozzátették, hogy a korábbi kormányzásokról ez a megállapítás nem igazán mondható el. Például 2005-ben a Magyar Állam olyan szindikátusi szerződést kötött, amely szerint a GySEV Zrt.-t érintő bizonyos intézkedésekhez az Osztrák Köztársaság hozzájárulása elengedhetetlen, függetlenül attól, hogy az osztrák állam részesedése nem haladta meg a 33 százalékot. Ennek következtében a kisebbségi tulajdonos gyakorlatilag minden kérdésben vétójoggal rendelkezett.

Az akkori állapot szerint a Magyar Államnak 65,6356 százalék, a Strabagnak 6,1266 százalék, míg az Osztrák Köztársaságnak 28,2378 százalékos tulajdoni hányada volt. Ez változott meg 2024 októberében, amikor a Magyar Állam megvásárolta a Strabag tulajdonrészét, majd 2024 decemberében a tőkeemeléssel.

A tőkeemelés és az ennek következtében kialakult tulajdonosi szerkezet lehetővé teszi a társaság vezetésének dinamizálását, a felelősségi viszonyok tisztázását és a társaság fejlődését. A magyar-osztrák közös vállalat többségi tulajdonosaként a Magyar Államnak az a célja, hogy a GySEV Zrt. prosperáló cégként minden megrendelői igényt megfelelően és egyre magasabb színvonalon ki tudjon elégíteni - írja a tárca közleményében.

Related posts