Megkezdődött a pápaválasztó konklávé, és máris kiszivárgott egy információ egy neves bíborostól, aki véletlenül megosztotta a gondolatait.


A pápaválasztó bíborosok csütörtök délután ünnepélyesen beléptek a Sixtus-kápolnába. Az egyik bíboros tréfásan megjegyezte, hogy duplán kíván szerencsét a kedvenc jelöltjüknek.

Cikkünk hamarosan megújul!

Csütörtök délután, a pápaválasztó bíborosok ünnepélyes bevonulásával megkezdődött az Apostoli Palotában a katolikus egyház 267. pápájának megválasztására irányuló konklávé. A választásra jogosult bíborosok közül, akik 80 évesnél fiatalabbak, összesen 135-en vannak a 252-ből. Két bíboros, a spanyol Antonio Canizares és a kenyai John Njue azonban egészségi állapotuk miatt kénytelenek voltak visszalépni a részvételtől. A pápaválasztás során a jelenlévő 133 bíboros közül legalább 89-nek kell egyetértenie egy jelölt személyében, mivel a katolikus egyházfőt kétharmados többséggel választják meg.

A pápaválasztó bíborosok 16 óra 35 perckor elindultak a mindenszentek litániájával az Apostoli Palotában található Szent Pál-kápolnából, hogy a Sixtus-kápolnába érkezzenek, ahol egy több mint ezer éve fennálló himnusz, a Veni Creator Spiritus fogadta őket. Az első szavazásra szerdán este kerül sor, majd ezt követően naponta négyszer, kétszer a délelőtti és kétszer a délutáni órákban fognak szavazni.

Különböző nézőpontok, hagyományok és információs harcok: elindul a pápaválasztás a Vatikán szívében. Progresszív és konzervatív irányzatok ütköznek, miközben a dezinformációs kampányok árnyékában a világ figyelme a Szent Péter térre irányul.

Ahogy már említettük, szerdán a program a következőképpen alakul:

Tíz órakor a bíborosok a Szent Péter-bazilikában gyűltek össze, hogy részt vegyenek a Pro Eligendo Romano Pontifice szentmisén, amely az új katolikus egyházfő megválasztásának szentelt istentisztelet. E jeles eseményt Giovanni Battista Re bíboros, a bíborosi testület dékánja vezette.

Délután 16 óra 30 perckor a 133 pápaválasztásra jogosult bíboros gyűlt össze az Apostoli Palota Szent Pál-kápolnájában. Ezt követően, egy sor imádság és felkészülés után, ünnepélyesen vonultak át a híres Sixtus-kápolnába, ahol megkezdődött a fontos választási folyamat.

Ezután a bíborosok ünnepélyes eskütétele következik, ahol hűséget fogadnak a hagyományok és az egyház iránt, megerősítve elkötelezettségüket a szent küldetés szolgálatában.

Ezt követően bejelentik az Extra omnest ("Mindenki távozzon!"), és az, aki nem vesz részt a pápaválasztó konklávén, távozik a Sixtus-kápolnából.

A favoritok körüli izgalmakat illetően úgy tűnik, Giovanni Battista Re egy kicsit túl sokat árult el. A Szent Péter-bazilikában zajló délelőtti mise után ugyanis odalépett Pietro Parolin szentszéki államtitkárhoz, és olaszul, az anyanyelvükön köszöntötte: "Auguri... auguri doppi." Vagyis: "Szerencsét... duplán szerencsét." Noha a pápaválasztó konklávé hivatalos vezetését a bíborosi kollégium dékánjának kellene ellátnia, Giovanni Battista Re már 91 esztendős, így helyette a fiatalabb, 70 éves Pietro Parolin veszi át a feladatot. A "duplán szerencsét" üzenete pedig azt sejtetheti, hogy a jókívánságok nem csupán a konklávé lebonyolítására vonatkoznak, hanem annál messzebb is nyúlnak. Pietro Parolin, aki a Szent Pál-kápolnában vezette a szentmisét, az is, aki titoktartásra kötelezi a bíborosokat, így a szavak súlya és jelentősége nem elhanyagolható.

A pápaválasztás folyamata naponta kétszeri szavazás keretében zajlik, ahol a bíborosok először imádkoznak, majd szavazólapjaikra, melyeken az "Eligo in Summum Pontificem" felirat olvasható, feljegyzik választottjuk nevét, hogy azt egy aranykehelybe helyezzék. Amennyiben a szavazás nem jár sikerrel, és nem érik el az 1970 óta kötelező kétharmados többséget, a szavazólapokat elégetik egy olyan anyag segítségével, amely fekete füstöt bocsát ki a Sixtus-kápolna kéményén, jelezve, hogy a pápa választása még mindig folyamatban van. Ezzel ellentétben, ha a szavazás eredményes, egy másik adalékanyagot használnak, amely fehér füstöt generál, jelezve, hogy új egyházfőt választottak a világ mintegy másfél milliárd katolikus hívője számára. Az új pápa kinevezése előtt zárt ajtók mögött megkérdezik, hogy elfogadja-e a tisztséget, és ha igen, milyen néven kíván szerepelni. Ezt követően a kápolnában trónra ül, míg a többi bíboros egyenként hűséget fogad neki. A bíborosi kollégium protodékánja, jelenleg a francia Dominique Mamberti, a Sixtus-kápolna loggiáján bejelenti a választást a híres "Habemus Papam" felkiáltással. A bejelentést követően az új pápa kilép a Szent Péter-bazilika erkélyére, hogy üdvözölje az összegyűlt híveket.

"Ha az egyház hiteles formában szeretné továbbadni az evangélium üzeneteit, akkor nincs más lehetősége, mint az, hogy marad a ferenci úton"

Related posts