Elfogták az M1-es autópályán balesetet okozó külföldi férfit, aki ittas állapotban vezette járművét.

Az M1-es autópálya Ausztria irányába vezető szakaszán, a belső sávban egy személygépkocsi haladt, amikor a vezető figyelmetlensége és a nem elegendő követési távolság következtében nekiütközött az előtte haladó autónak. A baleset következtében a vétlen jármű az árokba csúszott, végül egy kerítésnek ütközve állt meg.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság Tevékenység-irányítási Központjához július 20-án, reggel 8 óra körüli időpontban érkezett a bejelentés egy sztrádán történt balesetről.
A vétlen jármű egy hirtelen mozdulattal az árokba zuhant, majd egy kerítésnek csapódva végre megállt. Meglepetésre, senki sem sérült meg - pedig a helyzet igazán veszélyes volt.
A balesetet okozó sofőr nemcsak a helyszínt elhagyta az adatai megadása nélkül, a segítségnyújtást mellőzve gyalog távozott - írja a police.hu.
A rendőrség jelentős erőforrásokat mozgósított a vezető felkutatására, és a nyomozás gyors eredményt hozott: még aznap, alig néhány órával később, 10 óra 55 perckor, az autópálya 142-es kilométerénél, Lébény közelében megállították az autós sofőrt, aki a határ felé tartott gyalogosan.
A 35 éves külföldi férfi elfogásakor az ittasság gyanúja is felmerült, így őt vérvételre előállították, majd a Győri Rendőrkapitányságon cserbenhagyás vétsége miatt gyanúsítottként kihallgatták, és az őrizetbe vételéről határoztak.
A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Rendőr-főkapitányság szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy baleset bekövetkezésekor a helyszín távozása nem csupán elkerülhető lépés, hanem súlyosbító tényezőként is értékelhető.
A megállás és a segítségnyújtás nem csupán választás kérdése, hanem morális kötelezettség. Felelősségtől való elfordulás nem vezet sehová: aki megpróbál kibújni alóla, annak a törvény keze elérheti őt, és a rendőrség szigorúan lép fel a mulasztás ellen.
Bűncselekményt követ el, ha a közlekedési balesettel érintett jármű vezetője a helyszínen nem áll meg, illetve eltávozik, mielőtt meggyőződne arról, hogy valaki megsérült-e.
A KRESZ szabályai alapján közúti baleset bekövetkeztekor a járművezető, függetlenül attól, hogy ki volt a felelős, köteles azonnal megállni. Ezen túlmenően, a balesetben érintett sérülteknek segítséget kell nyújtania, és minden lehetséges intézkedést meg kell tennie annak érdekében, hogy elkerülje a további balesetek bekövetkezését.
Ha a baleset személyi sérülést okozott, a balesetről a rendőrséget haladéktalanul értesíteni kell, és a lehetőségekhez képest gondoskodni kell a nyomok megőrzéséről.
A helyszínt csak az intézkedő rendőr engedélyével szabad elhagyni.
Elengedhetetlen, hogy tisztában legyünk azzal, hogy már az is személyi sérülésnek számít, ha az esemény résztvevői között bárki fájdalomra, mozgáskorlátozottságra vagy rosszullétre hivatkozik. Különösen fontos a fokozott figyelem, ha a baleset érintettje gyermek. A gyerekek, főként a stressz és ijedtség következtében, gyakran nem képesek megfelelően felmérni, hogy valóban sérültek-e, és hajlamosak eltitkolni a fájdalmukat. Ezért elengedhetetlen, hogy a szülők minél hamarabb a helyszínre érkezzenek, hogy támogathassák gyermeküket a helyzet kezelésében.
Amennyiben a közlekedési balesetben részt vevő jármű vezetője nem áll meg a helyszínen, vagy távozik anélkül, hogy megbizonyosodna arról, történt-e sérülés, akkor cserbenhagyás vétségét követi el. Ez a cselekedet akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható.
A helyzet még súlyosabbá válik, ha egy olyan személy, aki tanúja a balesetnek, nem nyújtja meg a tőle elvárható segítséget a sérültnek vagy annak, aki élete, testi épsége közvetlen veszélyben van. Ebben az esetben a segítségnyújtás elmulasztása vétségnek minősül, amely alaphelyzetben akár két évig terjedő szabadságvesztéssel is sújtható. A büntetés mértéke azonban a sérülés súlyosságától függően akár öt évre is emelkedhet.
Baleset, illetőleg személyi sérülés észlelése estén tehát legfontosabb, hogy kezdje meg az elsősegélynyújtást, majd hívja a 112-es központi számot!