Ukrajnában csupán egy kritikus feltétel határozza meg a tartós béke elérésének lehetőségét: enélkül minden megállapodás elkerülhetetlenül kudarcra van ítélve.
A Kijevi Nemzetközi Szociológiai Intézet (KIIS) által végzett felmérés célja, hogy feltérképezze az ukrán lakosság véleményét az orosz-ukrán konfliktus esetleges lezárásáról és a béke lehetőségeiről - számolt be róla az Ukrajinszka Pravda.
A felmérés alapján megállapítható, hogy az ukrán lakosság körülbelül fele azt gondolja, hogy...
A konfliktus végleges rendezésére irányuló megállapodás akkor fog sikertelennek bizonyulni, ha nem veszi figyelembe Ukrajna teljes területi integritásának helyreállítását.
A megkérdezettek 57%-a nyilatkozott így az intézet által feltett kérdésre. A válaszadók véleménye a különböző korcsoportok és lakóhelyi régiók között is hasonlóan alakult, és úgy gondolják, hogy ez a tényező lehet a tartós béke valódi kulcsa.
A területi különbségek figyelemre méltóak: míg a nyugati régiókban az ukránok 75%-a úgy gondolja, hogy a teljes területi integrációt helyre kell állítani, addig keleten ez az arány folyamatosan csökken. A kutatás a régi-új amerikai elnök, Donald Trump szerepét is elemezte, és az eredmények azt mutatják, hogy a többség pozitív fényben tünteti fel őt. Ez az eredmény meglepő, hiszen a republikánus politikai körökben többen is arra figyelmeztettek, hogy Kijevnek a béke érdekében kompromisszumokat kellene kötnie, akár területek feladásával is.
Bár eddig még nem körvonalazódott konkrét elképzelés a háborút lezáró megállapodásról, annyit már tudni lehet, hogy Trump a közeljövőben tervez egy személyes találkozót Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel. Moszkvából érkező információk azonban ellentmondásosak, és nem világos, hogy milyen álláspontot képviselnek az esetleges megbeszélésekkel kapcsolatban, ezzel pedig egyfajta stratégiai bizonytalanságot generálva a helyzetben.