Egyetemisták varázsolják életre Hoffman klasszikusát a Csokonai Színház színpadán.


Különleges élményre invitálják a diákokat a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Kar magánének szakos hallgatói a Csokonai Nemzeti Színházban, ahol hamarosan egy világszerte népszerű operaelőadással találkozhatnak. Március 21-én, pénteken az egyetem és a teátrum közötti együttműködés keretében Jacques Offenbach egyetlen operája, a Hoffmann meséi izgalmas részleteit élvezhetik a nézők. Ne hagyják ki ezt a felejthetetlen zenei utazást!

A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának magánének szakos hallgatói nem először lépnek színpadra a Zene-Matiné sorozat keretein belül, ahol ifjúsági előadásokat mutattak be. Most újabb izgalmas lehetőség adódik számukra, hiszen a Csokonai Nemzeti Színházban is megcsillogtathatják tehetségüket, elsősorban általános iskolás diákok előtt.

Jaques Offenbach egyedülálló operát komponált, amely nem csupán zenéjével, hanem különleges látásmódjával és mély emberi üzenetével is elbűvölte a világ színpadait. A debreceni Zeneművészeti Kar tehetséges hallgatói most ezt a különleges atmoszférájú művet hozzák elénk, friss és egyedi interpretációban.

- Ez egy igazán különleges együttműködés, amelynek gyökerei mélyen nyúlnak vissza a múltba. A kar és a színház közötti kapcsolat eddig soha nem volt ennyire szoros, és bízunk benne, hogy ez a közös gondolkodás új távlatokat nyit meg számunkra. A Zeneművészeti Kar célja, hogy a fiatalokat közelebb hozza a jövőbeli pályájukhoz, és ez a lehetőség különösen értékes, hiszen így közvetlenül tapasztalhatják meg a Csokonai Színház varázslatos légkörét - nyilatkozta Lakatos Péter, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának dékánja a bemutatóval kapcsolatos szerdai sajtótájékoztatón.

Mátyássy Szabolcs, a debreceni Csokonai Színház vezetője szintén az együttműködés jelentőségére hívta fel a figyelmet, és hangsúlyozta az egyetem által végzett értékes szakmai tevékenységet, amely a színházi utánpótlás támogatására irányul.

A szoros együttműködés révén az egyetemi képzés keretein belül számos hallgató érkezik hozzánk, akik 4-5 előadást látogathatnak meg, miközben lehetőséget kapnak arra, hogy közelebbről megismerkedjenek a színház világával, és közvetlenül beszélgethessenek az alkotókkal és színészekkel. Mély elkötelezettséggel tekintek a közös projektek irányába, és olyan jövőbeni együttműködéseket tervezünk, amelyek valódi eredményeket hoznak. A célunk egy hiteles és tartós partnerség kialakítása, hiszen itt az ideje, hogy a tehetségeket helyben tartsuk, és bátorítsuk őket arra, hogy a megszerzett tudásukat a lokális közösségben kamatoztassák. Szeretnénk a színházat vonzóvá tenni számukra, ezzel is hozzájárulva ahhoz, hogy itt maradjanak - hangsúlyozta a színházigazgató.

A Zeneművészeti Kar énekszakos hallgatói mindannyian aktívan részt vesznek a produkcióban, így lehetőséget teremtenek az egyetemisták számára, hogy értékes színpadi tapasztalatokat gyűjtsenek.

- Az előadás révén arra is törekszünk, hogy jövőképet mutassunk a közönség soraiban ülő diákoknak. Az operánkat az ő közegükhöz igazítottuk, ezáltal kívánjuk megszólítani őket, a darabválasztás is az alapján történt, hogy mi foglalkoztatja leginkább a felső tagozatos általános iskolásokat. Szeretnénk megmutatni a színpadon mindazt, ami róluk, az életükről, a mindennapjaikról, a gondolataikról szól - tette hozzá Bátori Éva, a DE ZK Magánének Tanszékének vezetője.

Vranyecz Artúr, a darab rendezője a bemutató előtt kifejezte reményét, hogy az előadás nem csupán a fiatalokat, hanem a felnőtt közönséget is magával ragadja. A látványos díszletek és a lenyűgöző vizuális effektek révén a produkció igazi élményt ígér, amely minden korosztály számára tartogat meglepetéseket.

A választott mű kiváló döntésnek bizonyult, hiszen noha mese, komoly kihívásokkal jár a megvalósítása. Hetven perc áll rendelkezésünkre, hogy tartalmilag gazdag és átfogó képet nyújtsunk a történetekről. A produkció vizuális, zenei és gondolati szempontból olyan értéket képvisel, amely teljes értékű előadást eredményez. A színház és az egyetem együttműködése rendkívül szerencsés, mivel a színháznak kiemelten fontos, hogy új közönséget neveljen, és a gyerekek számára egy új, izgalmas világot tárjon fel. Az egyetemi hallgatók számára pedig ez egy jelentős mérföldkő, amelyet át kell lépniük céljaik elérése érdekében - emelte ki a rendező.

Jaques Offenbach egyetlen operájának forrása E.T.A. Hoffmann mesés világának gazdag kincse, amelyből a szerző a polgári társadalom elvárásai elől menekült. Hoffmann egyedi látásmódja mélyen megihlette Offenbachot, aki három novelláját zenésítette meg, így teremtve meg a művet. Ezekben a történetekben Hoffmann három korábbi szerelme elevenedik meg: Olympia az ártatlanság és testi szépség szimbóluma, Giulietta az érzékek varázsát hozza el, míg Antónia a művészi tehetség megtestesítője. Az opera így egyfajta érzelmi és esztétikai utazásra hív, ahol a múlt és a vágyak találkoznak.

Az interaktív előadásra a közönség öt alkalommal látogathat el a Csokonai Nemzeti Színházba, ahol a premier különleges eseményére március 21-én, pénteken kerül sor.

Sajtóközpont - BZ

Related posts