Donald Trump: Putyin és Zelenszkij is nyitott az egyeztetésre a tűzszünet kapcsán.


Az orosz-ukrán konfliktus rendezésére újabb tárgyalások indultak. Donald Trump úgy véli, hogy pozitív fejlemények látszanak kibontakozni.

Donald Trump, Keith Kellogg és Kirill Dmitrijev nyilatkozatai is egy irányban mutatnak. Természetesen Trump szava a döntő, de az amerikai elnök ukrajnai különmegbizottja, valamint Putyin különmegbízottja is arra utalt, hogy egy lépéssel közelebb került az orosz és az ukrán álláspont a tűzszünet ügyében.

Az amerikai elnök úgy véli, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök és Vlagyimir Zelenszkij is készen áll az Ukrajnával kapcsolatos megállapodásra. "Készen áll a megegyezésre" - mondta Zelenszkijről Donald Trump még csütörtökön újságíróknak nyilatkozva, majd hozzátette: "És úgy gondolom, hogy Putyin elnök is kész az alkura". "Szeretnénk, ha a konfliktus a lehető leghamarabb véget érne, mert egy hét alatt több ezer ember halt meg" - mondta Trump, aki szerint Európa nem járt sikerrel Putyin elnökkel, mindazonáltal úgy véli, hogy neki sikerülni fog.

Donald Trump, az Egyesült Államok egykori elnöke által kinevezett ukrajnai különmegbízott, Keith Kellogg április 2-án a Fox Newsnak nyilatkozott, hangsúlyozva, hogy Washington fő célja a tartós tűzszünet megteremtése Ukrajnában. Kellogg megjegyezte, hogy a felek már közelítenek a tűzszüneti megállapodáshoz, ám mindkét oldalnak hajlandónak kell lennie kompromisszumokat kötni. "Egyik fél sem kaphatja meg teljes mértékben azt, amit szeretne" - tette hozzá. Eközben Trump folyamatosan kapcsolatban áll Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel és Vlagyimir Putyin orosz vezetővel, és közvetítőként szerepet vállalhat a két ország közötti megbeszélések lebonyolításában. "Trump csalódott mind Zelenszkij, mind Putyin iránt, de úgy vélem, a legfontosabb, hogy a középpontba a 30 napos átfogó tűzszünet kerüljön. Ha egyszer ezt elérjük, rendkívül nehéz lesz visszatérni a háborúhoz" - állította Kellogg.

Kirill Dmitrijev, Putyin elnök különmegbízottja a múlt héten Washingtonban folytatott eszmecserét Trump megbízottjával. Azt nyilatkozta, hogy a találkozón kedvező eredmények születtek, és utalt arra, hogy a Kreml esetleg kész lenne biztonsági garanciákat nyújtani Kijevnek. Ugyanakkor határozottan elutasította Ukrajna NATO-hoz való csatlakozásának lehetőségét. Kiemelte, hogy a megbeszélések egyik központi eleme az orosz-amerikai kapcsolatok és a párbeszéd helyreállítása volt, és hangsúlyozta, hogy sok szó esett a két ország közötti kölcsönös befektetésekről is. Továbbá elmondta, hogy folynak a tárgyalások az Egyesült Államokkal a légi közlekedés újraindításáról, valamint az északi sarkvidéki közös projektekről. "A párbeszéd folyamata kedvezően és építő jelleggel halad" - zárta szavait a Kreml megbízottja.

Related posts