Budapestre érkezett Mária Terézia híres festménye, amelyet a Szent Jobbról hoztak el.
A Szent Jobb, I. István mumifikálódott jobb keze, 1771. június 21-én érkezett vissza a magyar földre, visszaállítva ezzel a nemzeti hagyományok és a történelem egy fontos szimbólumát.
Szentjobb egy kis falu a mai Románia területén, mintegy 40 kilométerre Nagyváradtól. Nem véletlenül hívják így a települést: aprócska templomában őrizték azt a festményt, amit még 1771-ben készíttetett Mária Terézia uralkodónő annak tiszteletére, hogy a Szent Jobbot sikerült visszahozni Raguzából Magyarországra. A kép különlegességét az adja, hogy nem vászonra, hanem selyemre készült, aranyozott keretbe foglalták, aminek felső részére a magyar korona másolatát helyezték el. A kép 1777-ben Somogyi Dániel pannonhalmi főapát adományaként került a szentjobbi plébániatemplomba, azóta pedig az egyház féltő gondoskodását élvezte, jó ideje már a püspöki palotában vigyáztak rá. Most azonban ha rövid időre is, de kikerült a védőszárnyak alól.
Csütörtökön izgalmas eseménynek lehettünk tanúi, amikor restaurátor-műhelyünkbe megérkezett a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség egyházművészeti gyűjteményének különleges darabja: egy selyemfestmény, melyet Mária Terézia rendelt meg a Szent Jobb-ereklyéről. E gyönyörű műalkotás restaurálása nemcsak szakmai kihívást jelent számunkra, hanem egyben lehetőséget is arra, hogy a történelem egy darabját életre keltsük.
- közölte az Országos Széchényi Könyvtár.
Az intézmény két elismert szakértője, Tóth Zsuzsanna és Meller Nóra, már áprilisban Nagyváradra indultak, hogy alaposan felmérjék a festmény állapotát. Feladatuk volt meghatározni, milyen eljárásokkal tudják a legpontosabban visszaállítani annak eredeti szépségét, miközben figyelembe kell venniük a tartós megőrzés szempontjait is. Végül, nyolc hónappal az első vizsgálatok után, a festmény csütörtökön megérkezett Budapestre, a Széchényi Könyvtár falai közé.
A teljes folyamat körülbelül öt hónapot igényel. A restaurálás és konzerválás nem csupán a festményt érinti, hanem magában foglalja a Mária Terézia által készített kéziratot és az aranyozott keretet is. A várakozások szerint a kép várhatóan a nyár elején tér vissza a tulajdonoshoz - tájékoztatta a Blikket az Országos Széchényi Könyvtár.
A festett Szent Jobb-ábrázolás különleges jelentőséggel bír, hiszen az a selyemkendő, amelyre készült, éppen azt a szent jobb kezet takarta, amikor Szent István hazatért Magyarországra. Ebből adódóan a római katolikus egyház érintéses ereklyeként tiszteli ezt a műalkotást, amely az uralkodónő adományozó szövegével gazdagítva még inkább megerősíti történelmi és vallási értékét.