Bennfentes információk húzódhatnak meg Habonyék ingatlanvásárlásának hátterében - Karácsony Gergely és Sára Botond között heves szóváltás alakult ki a Mini-Dubaj ügyében.
Sára Botond kormánybiztos figyelmeztetett, hogy a főváros jelentős lehetőségektől foszthatja meg magát, amennyiben élni kíván elővásárlási jogával és meg kívánja szerezni a rákosrendezői rozsdaövezeti területeket. Karácsony Gergely főpolgármester erre reagálva kijelentette, hogy a Mini-Dubaj projekt "nem egy valódi fejlesztés, hanem sokkal inkább egy kormányzati mutyi". Ezt a megállapítást alátámasztani látszik egy friss hír: Habony Árpád és társai már hat éve birtokában lehettek a terület fejlesztésére vonatkozó információknak.
Sára Botond, Budapest Főváros Kormányhivatalának vezetője úgy véli, hogy a Mini-Dubaj projekt jelentős lakás- és munkahelyteremtést hozhat a főváros számára. A volt fideszes politikus egy hétfői közösségi média bejegyzésében hangsúlyozta, hogy a fejlesztés anyagi forrásokat generálna, melyekből a köztisztaság és a tömegközlekedés javítását lehetne finanszírozni. Emellett bírálta Karácsony Gergely főpolgármestert is, amiért a "csődközeli helyzetben lévő" város egy olyan teherrel terhelné magát, amelynek kezelésére jelenleg nem képes, amikor is élni kíván elővásárlási jogával, és az arab befektető helyett inkább a rákosrendezői terület megvásárlására törekszik.
Karácsony Gergely a közösségi médiában fejezte ki véleményét a főispán kijelentéseivel kapcsolatban. Állítása szerint a tervezett beruházás keretében luxuslakások épülnének, amelyek nem a budapestiek számára készülnének, hanem külföldi vásárlóknak. Hangsúlyozta, hogy a főváros vezetése egy olyan Parkvárost képzel el, ahol megfizethető lakások és bőséges zöldterületek találhatók. Ezt a célt beruházók bevonásával kívánják elérni, de hangsúlyozta, hogy mindez nem lehet mutyik kérdése. A cél az átláthatóság és a verseny, nem pedig arab milliárdosokkal való háttéralkuk.
Sára Botond szerint az sem világos, miből fedezné a főváros a felmerülő költségeket: "Karácsony Gergely javaslata veszélyes, hiszen az amúgy is törvénytelenül működő és csődközeli helyzetben lévő város olyan terhet venne a nyakába, aminek megoldására nem képes. Eddig azt hallottuk, hogy nincs pénze a városnak. Most mégis egy nagy, olyan beruházásba akar belecsapni, amit egy város önmagában nem tud megvalósítani" - mondta a videóban a főispán.
Karácsony Gergely válaszában utalt az előterjesztésére, amely szerint a terület egy részére elővásárlási joggal rendelkező fővárosi cég, a BKM Budapesti Közművek Zrt. a vételárat a Fővárosi Hulladékhasznosító értékesítéséből származó bevételéből teljesíteni tudja.
Karácsony Gergely egyre egyértelműbben fogalmazott: ez nem csupán egy jelentős fejlesztés, hanem inkább egy kormányzati érdekérvényesítés, amit kár lenne támogatni, főispán úr. Emellett megjegyezte, hogy Sára Botondnak talán érdemes lenne Belgrádba utaznia tanulmányútra, ezzel utalva arra, hogy a befektető már ott is végrehajtott egy hasonló, de erősen vitatott projektet.
"Mondtam, hogy ez a diskurzus a bonyolult jogi körülmények ellenére valójában egy alapvető kérdést feszeget: Budapest vagy Bindzsisztán? Úgy tűnik, hogy a főispán úr már meghozta a döntését" - zárta le válaszát a főpolgármester.
A magyar kormány januárban aláírta az ingatlan-adásvételi szerződést az Egyesült Arab Emírségekből érkező Eagle Hills Csoporttal, amely a rákosrendezői 100 hektáros terület megvásárlására vonatkozik. Az ipari terület átalakítása során az Abu Dhabi székhelyű ingatlanfejlesztő új városrészt kíván létrehozni, ahol prémium minőségű lakások és modern irodaházak építése szerepel a terveik között. A kormány egy korábbi rendelettervezete alapján jelentős közlekedési fejlesztéseket is tervez a projekthez kapcsolódóan. A fejlesztést Mohamed Alabbar irányítja, aki a belgrádi városnegyed építésében is részt vett. Érdekesség, hogy Albániában pénzmosás gyanúja merült fel az egyik projektje kapcsán, míg Horvátországban a helyi lakosság ellenállásába ütközött.
Időközben kiderült, s ezt már az üggyel élénken foglalkozó Jámbor András, a Párbeszéd parlamenti képviselője posztolta ki, hogy "a korrupciós háló középpontjában a korábban is oligarchák kezében lévő Stockton nevű cég várta, hogy hosszú előkészítés után lecsaphasson a jól jövedelmező üzletre".
Mint ismert, két szervezetnek van elővásárlási joga, a fővárosi cégnek, illetve a Stockton Zrt.-nek, amely közvetlenül az arab befektetőkkel való szerződés aláírása előtt került Habony Árpád és Garancsi István érdekeltségébe. Jánbor András most kiderítette, hogy a szóbanforgó terület tulajdoni hányadát két cégtől vásárolta meg a Stockton, a tulajdonjogot 2018. november 15-én jegyezték be. A tulajdoni lapról azonban kiderül, hogy a Stockton erre a két hányadra már jóval korábban, 2018 augusztus 3-án és 23-án, szerzett vételi jogot. Ami szokatlan, hogy a vételi jogot hosszabb távra szokták bejegyezni, itt pedig 2019-ig volt érvényes. Ugyanakkor valamikor 2018-ban született egy titkos kormányhatározat, a 2091/2018-as számú, amelynek alapján a nemzeti vagyonért felelős miniszter megkezdte a MÁV vasúti üzemeltetési feltételei biztosításához nem szükséges területeinek felmérését egy későbbi eladás érdekében. Jámbor megjegyzi, hogy ezt a területet 2015-ben egy törvénnyel vette el az állam a BVSC-től azzal az indokkal, hogy szükséges a vasúti üzemeltetéshez. A 2018. szeptember 24-i titkos kormányhatározat alapján a Nemzeti Vagyon Kezeléséért Felelős tárca nélküli miniszter a 11/2018.(IX.24.) számú részvényesi határozatában elrendelte a fenti kormányhatározat szerinti ingatlanok értékesítésére vonatkozó program kidolgozását. Homolya Róbert akkori MÁV vezérigazgató 2018. november 9-én aláírt a Sárhegyi ügyvédi irodával egy szerződést. ("Aki itt különösen érdekes, az Bártfai Beatrix, az irodának nevet adó Sárhegyi Zoltán felesége és a a magyar űr-bizniszben érdekelt Sárhegyi Istvánnak az édesanyja. Bártfai a Sukoró-perben képviselte az államot, illetve Habony Árpád médiacégeiben is közreműködött" - írja Jámbor.)