Az OTP véleménye szerint az uniós bíróság által hozott döntés a devizahitelesek ügyében nem gyakorol jelentős hatást a bank működésére.


Úgy látják, az ő szerződéseiknél - kevés egyedi kivételtől eltekintve - az árfolyamkockázat feltárása tisztességes volt, így nem merül fel, hogy semmissé váljanak.

Az OTP Bank kedden a Telex megkeresésére reagálva kifejtette, hogy az uniós bíróság devizahiteles ügyben hozott precedens értékű döntése lényegében nem befolyásolja pénzintézetük helyzetét. Álláspontjuk szerint a szerződéseik túlnyomó többségében az árfolyamkockázat feltárása megfelelő és tisztességes módon történt.

Az OTP Bank álláspontja szerint az Európai Unió Bíróságának döntése csupán egy specifikus esetre vonatkozik, amely azon a feltételezésen alapul, hogy a devizahitelezést végző pénzügyi intézmények ügyfeleiknek nyújtott tájékoztatása az árfolyamkockázat kapcsán tisztességtelen volt. Ennek következtében a devizahitel szerződések érvénytelenné válhatnak. A bank hangsúlyozza, hogy devizahitel-szerződéseikben az árfolyamkockázat megfelelő és átlátható módon került bemutatásra, amit a bíróságok is megerősítettek a fogyasztói perek többségében, leszámítva néhány egyedi esetet, amelyek gyakorlati hibákra vezethetők vissza.

Az OTP Bank devizahitel szerződései a legtöbb esetben érvényesek és tisztességesek, csupán néhány speciális kivétel létezik. Ennek következtében az érvénytelenség kérdése nem merül fel, ahogyan azt az Európai Unió Bírósága is megerősítette a Kúria számára kiadott előzetes döntésében.

- írták.

Az ügy előzménye, hogy a múlt héten az Európai Unió Bíróságán ítélet született egy 2007-es svájci frank alapú magyarországi autólízing-szerződés ügyében. Ez az Európai Unió fogyasztóvédelmi irányelve (93/13/EGK) nyomán tisztességtelennek nyilvánította azt a szerződésekben szereplő kitételt, amely az árfolyamkockázatot teljes egészében a fogyasztóra hárította.

Az Európai Unió Bíróságának legfrissebb döntése számos devizahiteles szerződést érinthet, akár több millió ügyfél helyzetét is befolyásolva.

Ez azt jelenti, hogy a devizahiteleseknek csak annyit kellene fizetniük, amennyit a szerződésük forintban tartalmaz, az árfolyamkockázat és a kamatok terhe pedig a pénzintézetekre hárul. Marczingós László ügyvéd, aki az uniós bíróságon sikerre vitte az ügyet, azt mondta, hogy az érintett devizahiteleseknek valószínűleg egyedi perekben kell érvényesíteniük az igazukat, a jogalkotó ugyanis aligha fog lépni.

A devizahitelesek ügyében hozott uniós bírósági döntésre a kormány válasza Gyurcsány Ferenc emlegetése lett, ami várhatóan számos jogi eljárást indít majd el. A helyzet bonyolult, és a perek száma folyamatosan növekedhet.

A kormány keddi reakciója a magyar devizahiteles ügyben hozott uniós bírósági ítéletre nem meglepő módon Gyurcsány Ferencet célozta meg, a téma valódi következményeit azonban figyelmen kívül hagyta. Az ügy kapcsán több ellenzéki politikus is kifejezte véleményét. Hadházy Ákos, független országgyűlési képviselő, Jámbor Andrással együtt sürgeti, hogy az összes devizahiteles végrehajtási eljárást azonnal állítsák le. A Demokratikus Koalíció (DK) bejelentette, hogy újra előterjeszti devizakárpótlási törvényjavaslatát, míg a Jobbik egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a helyzet alaposabb feltárása érdekében.

Hadházy Ákos és Jámbor András kezdeményezésével a devizahiteles ügyek felfüggesztésére került sor.

Related posts