Az Európai Unió véglegesen leválik az orosz energiaforrásokról, ezzel biztosítva energiaellátásának függetlenségét.

Dan Jorgensen, az unió energiaügyi biztosa kedden Strasbourgban bejelentette, hogy az EU határozott lépéseket tesz az orosz energiától való teljes függetlenedés érdekében. A tervek szerint 2027-ig megszüntetik az orosz gáz- és olajimportot, valamint fokozatosan kivezetik az orosz atomenergiát is. Az unió célja, hogy ezalatt megőrizzék az energiaellátás biztonságát és az árak stabilitását az egész térségben.
Az Európai Parlament plenáris ülésének keretében zajló sajtótájékoztatón az uniós biztos bejelentette, hogy az Európai Bizottság által bemutatott REPowerEU-ütemterv kulcsfontosságú lépéseket tartalmaz az EU Oroszországtól való teljes energetikai függetlenedésének megvalósításában.
A források szerint az orosz olaj, gáz és atomenergia uniós piacokról való fokozatos eltávolítása egy átgondolt és biztonságos folyamat keretében valósul meg, amely az európai energetikai átállás elősegítését célozza. Az uniós bizottság által kidolgozott intézkedések célja, hogy garantálják az EU energiaellátásának stabilitását, miközben mérséklik az árakra és a piacokra gyakorolt hatásokat.
- mondta.
Bejelentette, hogy az orosz vezetékes gáz és a cseppfolyósított földgáz (LNG) szállítóihoz új szerződések megkötésére nincs lehetőség. A már létező szerződéseket pedig 2025 végéig fel kell bontani. Ez a lépés garantálni fogja, hogy az EU az idei év végére egyharmaddal csökkentse az Oroszországból érkező gáz mennyiségét. Az uniós bizottság azt is javasolni fogja, hogy 2027 végére teljesen szüntessék meg az orosz gáz importját.
Az Európai Bizottság előrejelzései szerint 2025-től a globális LNG-készletek jelentős növekedésnek fognak indulni, miközben a gáz iránti kereslet csökkenésére is számítanak. Az energiaátállási keretrendszer, valamint a megfizethető energia érdekében kidolgozott cselekvési terv alapos végrehajtásával az EU várhatóan 2030-ra akár 100 milliárd köbméter orosz földgázt is ki tud váltani. Ez a folyamat 2027-re 40-50 milliárd köbméter keresletcsökkenést eredményezhet. A prognózisok szerint az LNG-kapacitások 2028-ra körülbelül 200 milliárd köbméterrel bővülnek, ami ötszöröse az EU jelenlegi orosz gázimportjának.
Az atomenergia jövője szempontjából a következő hónapban bemutatásra kerülő javaslatok lényeges intézkedéseket tartalmaznak majd a dúsított urán oroszországi importjára vonatkozóan. Ezen kívül új korlátozások is várhatóak az Euratom Ellátási Ügynökség (ESA) által megkötött szállítási szerződésekre, amelyek az Oroszországból érkező uránra, dúsított uránra és egyéb nukleáris anyagokra vonatkoznak. Továbbá az EU egy új kezdeményezést is elindítani készül, amely az európai radioizotóp-völgy létrehozására irányul, célja pedig az orvosi radioizotópok uniós ellátásának megerősítése a saját termelés növelésével. Ezt az uniós biztos jelentette be.