Az édességek fogyasztása valóban hatással lehet a gyerekek viselkedésére. Sok szülő tapasztalja, hogy a cukros ételek után a gyerekek energikusabbak és néha nyugtalanabbak lesznek. Kutatások szerint a magas cukortartalmú ételek és italok rövid távon fokoz


Számos indok rejlik abban, miért érdemes mérsékelni a gyerekek édességfogyasztását. Az édességek fogyasztása hozzájárulhat az anyagcserezavarok és az elhízás kockázatának növekedéséhez, emellett káros hatással lehet a fogak egészségére is. Továbbá, léteznek arra utaló jelek, hogy az édességekben található adalékanyagok, például a cukor, hiperaktivitást okozhatnak. Ráadásul, a gyermekkori rendszeres édességfogyasztás összefüggésbe hozható a felnőttkori agresszív viselkedés kialakulásának fokozott kockázatával is.

A szülők többsége, legyen szó akár az értékrendjükről, akár a pénzügyi lehetőségeikről, eltérő mértékben kínálják gyermekeiknek a csokoládét. Egy brit kutatás rámutatott arra, hogy azok a gyerekek, akik rendszeresen, szinte naponta élvezik az édességeket, felnőttkorukban hajlamosabbak lehetnek az agresszív viselkedésre.

A Cardiff Egyetem pszichológusainak legújabb kutatása során arra a figyelemre méltó eredményre jutottak, hogy azok a felnőttek, akik agresszívebb viselkedést mutatnak, gyermekkorukban rendszeresen, napi szinten részesültek édességekben.

A Simon Moore vezette kutatócsoport összesen 17.500 felnőtt statisztikai adatait elemezte ki, amelyek még egy '70-es években kezdődő, hosszú távú kutatásból álltak rendelkezésükre. A tudósok a statisztikai adatok feldolgozása mellett a résztvevők társas viselkedését is megvizsgálták, s összevetették azzal az adattal, hogy a jelenleg 34 éves felnőttek 10 éves korukban mennyi édességet fogyasztottak.

Moore és munkatársai felfedezték, hogy azok a felnőttek, akiket az "agresszióra hajlamos" csoportba soroltak, 69%-ban gyermekkorukban napi szinten fogyasztottak csokoládét, bonbonokat vagy egyéb édességeket.

Az "egyáltalán nem agresszív" nevű kontrollcsoport, amely szintén 34 éves felnőttekből állt, ezzel szemben 42%-os arányban mutatta, hogy a tagjai naponta fogyasztanak édességet.

A kutatók új eredményeik nyomán arra a következtetésre jutottak, hogy a gyermekek között sokan nem tudják elsajátítani az édes jutalom türelmes várakozásának képességét. "Az, hogy egyesek nem képesek késleltetni igényeik kielégítését, impulzív reakciókhoz vezethet bizonyos helyzetekben. Ez a viselkedés akár agresszió formájában is megnyilvánulhat, ami összefüggésbe hozható a bűnözéssel" - nyilatkozta Moore, a British Journal of Psychiatry című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányának eredményeit ismertetve.

Más tudósok, mint az ugyancsak brit Alan Maryon-Davis azzal érvel, hogy az úgynevezett "nehéz" gyermekek, tehát akik nehezen kezelhetőek, viselkedési problémáik vannak, gyakran automatikusan több édességet fogyasztanak, mivel a szüleik így próbálják elérni, hogy nyugodtak maradjanak. Vagyis az édességfogyasztás szerinte nem oka az agressziónak, sokkal inkább egy viselkedési, esetleg mentális probléma, valamint az abból fakadó stressz és szorongás oldására alkalmazott nem megfelelő szülői (felnőttkorban már saját) módszer. Az édesség utáni vágy ugyanúgy tünete tehát a problémának.

Az ok-okozati összefüggések irányának meghatározása régóta foglalkoztatja a tudományos közösséget. A legvalószínűbb magyarázat a többirányú kapcsolat, amelyben a feszültség fokozza az édesség iránti vágyat, míg a túlzott cukorfogyasztás viszont dekoncentráltságot, nyugtalanságot és akár agresszivitást is eredményezhet. Ezt sokan nem is tudatosítják, de az édesség iránti sóvárgás gyakran a szerotonin, az agyunk egyik fontos hírvivőanyaga, hiányának kompenzálására irányul. A szerotoninhiány pedig nemcsak agresszív magatartást idéz elő, hanem fokozza az elégedetlenség érzését is. Így egy ördögi kört alkotnak ezek a tényezők, amelyben a feszültség és az édességfogyasztás kölcsönösen erősítik egymást.

A megoldás nem lehet csupán a problémák ideiglenes elodázása édességekkel. Szülőként tudjuk, hogy a kihívások nem könnyűek, de fontos, hogy türelmesek és következetesek legyünk. Beszélgessünk gyermekünkkel, figyeljünk oda az igényeire és jelzéseire. Ha viselkedési problémákat, szorongást vagy fokozott stresszt észlelünk, ne habozzunk szakemberhez, például gyermekpszichiáterhez, pszichológushoz vagy pszichoterapeutához fordulni. Az édességek természetesen nem számítanak tabunak, de fontos, hogy mértékkel kínáljuk őket, és lehetőség szerint egészséges nassolnivalókat válasszunk. Gyermekeink későbbi táplálkozási szokásai nagyban függenek attól, hogy mit szeretnek ebben a korai időszakban, ezért érdemes már most odafigyelni az egészséges táplálkozásra, hiszen ennek hosszú távú hatásai lesznek az egészségükre.

Related posts