Kolozsváron különleges eseménynek lehettünk tanúi, hiszen újabb fontos kulturális pillér került a város történetébe: az Apáczai-emléktábla avatóünnepségére került sor. Az esemény nem csupán egy emléktábla felavatásáról szólt, hanem a magyar oktatás és tud


Emléktábla-avatással és az életművéről szóló kiállítással emlékeztek Apáczai Csere Jánosra csütörtökön Kolozsváron, az erdélyi magyar pedagógus, filozófus és teológus születésének 400. évfordulója alkalmából.

Az ünnepség a Farkas utcai református templomban kezdődött, ahol Kolumbán Vilmos József, az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke hirdette az igét. Úgy fogalmazott, Apáczai Csere Jánosnak köszönhető, hogy a kolozsvári református oktatás nyugat-európai szintre emelkedett, és Gyulafehérvár után Kolozsvár lett a második erdélyi iskolaközpont.

Kiemelte: Isten különleges ajándékot adott az embernek: a gondolkodás, az önálló cselekvés és a döntés szabadságát. Azonban ahhoz, hogy ezzel a szabadsággal valóban jól tudjunk élni, elengedhetetlen, hogy a bölcsesség társuljon a tudásunkhoz, és fordítva, a tudás is igényli a bölcsességet, hogy valóban értékes döntéseket hozhassunk.

Apáczai Csere János iskolaigazgatóként igyekezett hozzájárulni a reformeszmények terjedéséhez, amikor tanulmányútjáról új irányzatokat hozott haza. Az volt a célja, hogy a korabeli erdélyi társadalmat ösztönözze: komolyan vegye a tudásszerzés fontosságát, és biztosítsa mindenki számára a tudáshoz való hozzáférést. Nem csupán azért, hogy a tudás birtokosai saját hasznukra fordíthassák azt, hanem hogy az erdélyi közösség fejlődését szolgálják - hangsúlyozta.

Vörös Alpár, az Apáczai Csere János Elméleti Líceum igazgatóra úgy fogalmazott: az erdélyi magyarság "kegyelmi időt él meg" azzal, hogy köztéren emléktáblát állíthat Apáczai Csere Jánosnak, és a Román Akadémia kolozsvári könyvtárával közösen rendezhet kiállítást a tudósról. A lehetőséggel élni kell és meg kell mutatni az értékeket a teljes romániai közösségnek - mondta.

Örömmel nyugtázta, hogy szülőfaluja, Apáca után Kolozsváron is emléktáblát állíthatnak a neves tudós tiszteletére. Az emléktábla a Farkas utcai templom és a Református Gimnázium közötti Romkert falán kap helyet, ahol egykor az az iskola állt, amelyben a nagy tudós tanított, és amelyet róla Apáczai-falnak kereszteltek el.

Simon László, Apáca evangélikus-lutheránus lelkésze a szülőfalujának büszkeségéről beszélt, amikor Apáczai Csere János nevét említette. A lelkész kiemelte, hogy a híres pedagógus és író mindenki számára fontos, aki valaha is megfordult a világban, hiszen tanításai széles körben hatottak. Apáca közössége tiszteletét kifejezve az iskoláját róla nevezte el, mely előtt egy bronzszobor áll, emlékeztetve az utókort az ő örökségére. Ezen kívül egy kis emlékmúzeumot is létrehoztak, ahol az érdeklődők még többet megtudhatnak Apáczai Csere János életéről és munkásságáról.

Török-Gyurkó Zoltán, a Kolozsvári Református Kollégium vezetője hangsúlyozta, hogy Apáczai méltán nevezhető a modern magyar neveléstudomány egyik úttörőjének. Ő volt az első, aki a latin nyelv dominanciáját megtörve, magyar nyelven fogalmazta meg a tudományos ismeretek teljes spektrumát. Apáczai elkötelezett híve volt annak az elvnek, hogy a tudás mindenki számára, anyanyelvén legyen elérhető. Zoltán arra bátorította a diákokat, hogy Apáczai példáját követve merjenek kérdezni, gondolkodni és értékeket teremteni a saját életükben.

Az ünnepi esemény keretében a templom előtti Apáczai-falon felfedték azt az emléktáblát, amelyet Macalik Arnold műépítész álmodott meg, és Manasses Almássy Botond szobrász valósított meg. Az emlékjel megáldására Kolumbán Vilmos József püspök vállalkozott, ezzel is hangsúlyozva az esemény jelentőségét.

Az ünnepi program keretében a Román Akadémia kolozsvári könyvtárában megnyílt az "Oratio de summa scholarum necessitate - Apáczai Csere János élete és munkássága" című kiállítás. Ezt az eseményt az Erdélyi Református Egyházkerületi Levéltár közreműködésével valósították meg, bemutatva a kiváló pedagógus és tudós örökségét.

Apáczai Csere János születésének 400. évfordulója tiszteletére a nevét viselő kolozsvári iskola különleges kétnapos programot szervez. Az eseménysorozat során kiállítás, gálaest és a diákszínjátszó csoport előadásai színesítik a rendezvényt, melyek célja, hogy méltóképpen emlékezzenek meg a neves pedagógus és tudós örökségéről. (MTI)

Related posts