Agrártámogatási reform: Elszállhat a szántóföldi termelés? - Agrárszektor Az agrártámogatási rendszer átalakulása komoly következményekkel járhat a szántóföldi termelés szempontjából. A változások hatására sok gazda aggódik, hogy a megélhetésük és a term

A decemberi Agrárszektor konferencián immár 11. alkalommal adjuk át 10 kategóriában rangos agrárdíjainkat, amelyekre az ágazat bármely kiemelkedő szakmai munkát végző szereplője pályázhat, illetve nevezhető.
Mint ahogy az Agrárszektor elsőként hírt adott róla, az Európai Bizottság új megközelítést dolgozott ki a mezőgazdasági támogatások rendszerének átalakítására. Ennek keretében jelentős degressziót terveznek bevezetni, már 20 ezer eurós támogatási szinttől kezdődően, míg 100 ezer euró felett egyáltalán nem biztosítanának területalapú támogatást. Ám a degresszió nem az egyetlen aggályos elem: a Közös Agrárpolitika keretein belül elérhető forrásokat is drasztikusan, több mint 27%-kal csökkentené a Bizottság. E javaslat komoly ellenállást váltott ki a kontinens számos országában; a mezőgazdasági termelők érdekeit képviselő szervezetek hevesen tiltakoztak a tervezett változások ellen.
Engem lenyűgöz, hogy valaki ennyire bátor, és kiállt ezzel a témával a nyilvánosság elé.
Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetségének (GOSZ) elnöke a javaslat kapcsán kifejtette, hogy véleménye szerint az rendkívül hátrányos. Hangsúlyozta, hogy a helyzet súlyossága miatt nem várják, hogy a jelenlegi elképzelés megvalósulhasson.
Ez igazán meglepő, és véleményem szerint az uniós mechanizmusok ismeretében ez a jogalkotási folyamat során valószínűleg nem fog végigfutni.
Az elnök szerint már csak azért sem valószínű, hogy a javaslat a jelenlegi formájában átmegy, mert annak az uniós mezőgazdaság termelékenységére is jelentős hatással lenne.
Ha ezt a rendszert bevezetik, a szántóföldi növénytermesztés volumene majdnem 40%-kal csökkenne. Olyan drámai változás történne, mint ami hazánkban a kilencvenes évek elején, a rendszerváltás idején zajlott le.
Petőházi Tamás hangsúlyozta, hogy figyelemre méltó, hogy az Európai Unió elvárja Ukrajnától, hogy 2028-ra megfeleljen a teljes uniós agrárszabályozásnak. E körülmények tükrében világos, hogy a jogalkotók miért terjesztenek elő olyan javaslatokat, amelyek lényeges termelési csökkenést vonhatnak maguk után. Az elnök emellett határozottan kijelentette:
Kizárt dolog, hogy Ukrajna képes lenne 2028-ig teljesíteni a mezőgazdasággal kapcsolatos uniós elvárásokat, ehhez a teljes intézményrendszer hiányzik és még a kodifikációra is kell idő.