A zöld ipar témája napjainkban még kiemelkedőbb figyelmet érdemel.


Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a [email protected] címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

A kitűzött célok megvalósítása érdekében az Európai Uniónak sürgősen végre kell hajtania a Fit for 55 csomagot, amely a célja, hogy 2030-ig legalább 55%-kal csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását. Emellett elengedhetetlen, hogy mihamarabb elfogadják azt a javasolt célt is, amely 2040-ig 90%-os csökkentést tűz ki az emisszió terén. A visszalépés nem opció, hiszen ez még inkább súlyosbítaná az éghajlatváltozás kedvezőtlen következményeit az EU számára, továbbá csökkentené annak versenyképességét és biztonságát, miközben globális reputációját is megkérdőjelezné.

Nyilvánvaló, hogy a karbonsemlegesség eléréséhez vezető ösvény tele lesz kihívásokkal.

A tiszta, igazságos és versenyképes átmenet megvalósításához elengedhetetlen egy innovatív megállapodás, amely a tiszta ipar jövőjét célozza meg. Ez a megállapodás nem csupán a fenntartható növekedés és az ipari fejlődés érdekében szükséges, hanem a dekarbonizáció folyamatát is támogatnia kell. Olyan integrált megközelítést igényel, amely összehangolja a környezeti célokat a gazdasági lehetőségekkel.

Egy ilyen integrált szakpolitikai csomag, amellyel kapcsolatban Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke ígéretet tett arra, hogy azt a második mandátumának első 100 napja alatt elő fogja mozdítani, növelné a zöld átmenet támogatottságát, és azt politikailag elfogadhatóvá tenné.

Az európai ipari stratégia kulcsfontosságú feladata, hogy megteremtse azokat a kedvező körülményeket, amelyek ösztönzik a beruházásokat. Elsődlegesen arra van szükség, hogy a megújuló energiaforrásokhoz való hozzáférés könnyebbé és megfizethetőbbé váljon. Ehhez elengedhetetlen a különböző adókedvezmények bevezetése, a nyersanyagpiacok reformja, valamint más innovatív ösztönzők alkalmazása, amelyek elősegítik ezen források kihasználását. Ezen kívül fontos, hogy a bürokratikus akadályokat csökkentsük (anélkül, hogy a klímavédelmi célkitűzéseket gyengítenénk), például az engedélyezési folyamatok felgyorsításával, valamint a finanszírozási lehetőségek és a piacokhoz való hozzáférés javításával. Csak így mobilizálhatjuk azokat az erőforrásokat, amelyek elengedhetetlenek a tiszta technológiák gyártóinak növekedéséhez, továbbá az energiaintenzív iparágak zöld átállásához.

Szerencsére számtalan opció kínálkozik a zöld beruházások előmozdítására,

Az ágazatspecifikus kihívások hatékony kezelése érdekében a Tiszta Ipar Megállapodásnak prioritásként kell kezelnie a stratégiai ellátási láncok támogatását azokon a technológiai területeken, ahol az Európai Unió kiemelkedő versenyelőnyt élvez. Ugyanakkor fontos, hogy figyelembe vegye a dekarbonizáció, a versenyképesség és a biztonság terén fennálló kompromisszumokat. E célok eléréséhez a legnagyobb mértékben szükséges az "európaizálás" előmozdítása.

Mario Draghi európai versenyképességről szóló, nemrégiben megjelent jelentésében megfogalmazott ajánlásokat követve kulcsfontosságú lesz a közforrások közös európai érdeket szolgáló fontos projektekbe (IPCEI-k) történő irányítása, és az olyan eszközök használatának növelése, mint az Innovációs Alap. Modellként szolgálhatnak az Európai Hidrogénbank úttörő rendszerei, így például az auctions-as-a-service megoldás - amely a tagállamok számára az EU Innovációs Alapjának juttatott összegek feltöltésének lehetőségét jelenti, hogy több projekt kapjon támogatást -, valamint a karboncsökkentési célú szerződések (carbon contracts for difference - CCfD), amelyek segítenek a vállalkozásoknak a jövőbeli árváltozásokkal szembeni fedezetet biztosítani.

A szűkös források hatékony allokálásának érdekében az IPCEI-khez egy innovatív európai versenyképességi alapra van szükség, amely új és meglévő pénzügyi eszközöket ötvöz. Az új uniós költségvetésnek hangsúlyoznia kell a nemzeti támogatások fontosságát, továbbá arra kell törekednie, hogy a finanszírozás forrásai az EU kibocsátáskereskedelmi rendszeréből és a CCfD-ből származó bevételekből származzanak. Bármely ambiciózus ipari dekarbonizációs terv csak akkor válik hiteles értékajánlattá, ha világos intézkedéseket tartalmaz a tőkeköltségek csökkentésére, valamint a szükséges források biztosítására.

A Tiszta Ipar Megállapodás, akárcsak az EU szén-dioxid-kiigazítási mechanizmusa (CBAM) és az erdőirtásra vonatkozó jogszabály, jelentős globális hatásokkal bírhat. A geopolitikai feszültségek csökkentése és a kritikus nyersanyagok, valamint alkatrészek forrásainak sokszínűsítése érdekében az EU stratégiai jelentőségű harmadik országokkal építhetne ki zöld kereskedelmi és befektetési partnerségeket. Az EU-n kívüli országokkal való együttműködés a zöld energia terén jelentős mértékben hozzájárulhatna az európai versenyképesség és biztonság növeléséhez.

Zöld kereskedelmi és beruházási partnerségek kialakulásához két alapvető feltétel szükséges.

Az európai Green Deal politikai életképessége azon múlik, hogy az EU képes lesz-e olyan átfogó szakpolitikai csomagot létrehozni, amely egyesíti a dekarbonizációs célkitűzéseket a versenyképesség növelésére és a társadalmi kohézió erősítésére irányuló lépésekkel.

Egy erős Tiszta Ipar Megállapodás megvalósítása így az új Európai Bizottság fő feladatának kell lennie.

Jean Pisani-Ferry egy neves francia közgazdász és politikai elemző, aki jelentős hatással van az európai gazdasági politikára. Munkássága során számos fontos témát érintett, beleértve a gazdasági növekedést, a fenntartható fejlődést és az európai integráció kihívásait. Pisani-Ferry munkái gyakran ötvözik a tudományos megközelítéseket a gyakorlati politikai ajánlásokkal, így hozzájárulva a közgazdaságtan és a politikai döntéshozatal párbeszédéhez. Az ő nézőpontja segíthet jobban megérteni a modern gazdasági környezet komplexitását, különös figyelmet fordítva az uniós politikákra és azok hatásaira.

A Bruegel brüsszeli gazdaságpolitikai think tank vezető kutatójaként, valamint a washingtoni Peterson Institute for International Economics kiemelt vendégkutatójaként, továbbá a párizsi Sciences Po közgazdászprofesszoraként tevékenykedik. Széleskörű munkássága során számos elemzést és könyvet publikált, amelyek a gazdaságpolitika és az európai uniós kérdések mélyreható vizsgálatát célozzák.

Simone Tagliapietra egy figyelemre méltó személyiség, aki számos területen kiemelkedő munkát végzett. Szakmai pályafutása során különböző kihívásokkal szembesült, amelyeket kreativitásával és elhivatottságával sikerült leküzdenie. Munkája nemcsak szakmai, hanem társadalmi szempontból is jelentős hatással bírt, hiszen célja, hogy pozitív változásokon keresztül inspirálja az embereket. Tagliapietra tevékenységei és projektjei révén a közösség és a környezet iránti elkötelezettségét is megmutatja, ami példaértékű lehet sokak számára.

A Bruegel brüsszeli kutatóintézetének vezető szakértője, egyben a European University Institute professzora. Munkássága az Európai Unió klímavédelmi és energiapolitikájának mélyreható elemzésére összpontosít, különös figyelmet fordítva annak iparpolitikai és társadalmi következményeire.

Laurence Tubiana egy kiemelkedő francia klímaaktivista és politikai szakember, aki jelentős szerepet játszott a globális éghajlatváltozással kapcsolatos politikák formálásában. Ő az egyik vezető alakja a Párizsi Megállapodásnak, amely 2015-ben született, és amelynek célja a globális felmelegedés megfékezése. Tubiana elkötelezett híve a fenntartható fejlődésnek és a zöld gazdaságnak, valamint aktívan részt vesz nemzetközi fórumokon, ahol a klímaváltozás elleni küzdelem fontosságát hangsúlyozza. Munkásságával inspirál másokat is, hogy felelősségteljesebben álljanak hozzá a környezetvédelmi kihívásokhoz.

A European Climate Foundation élén álló vezérigazgató, aki a párizsi Sciences Po egyetem professzora is egyben. 2015-ben, a párizsi klímavédelmi megállapodás megszületéséhez vezető ENSZ klímacsúcs (COP21) során Franciaország klímavédelmi nagyköveteként tevékenykedett.

Related posts