A szakértők figyelmeztetnek: nyáron sem ajánlott nyitott ablak mellett aludni - ennek megvan a maga meglepő magyarázata.


Bár vonzó lehet a friss levegő élvezete, érdemes megfontolni, hogy milyen következményekkel járhat, ha nyitott ablakokkal pihenünk. Az éjszaka érkező zajok zavaró hatása miatt a szakértők még a legmelegebb éjszakákon sem ajánlják ezt a gyakorlatot.

A nyári hőhullámok, a szinte elviselhetetlenül forró nappalok és az enyhet alig nyújtó éjszakák komoly erőpróbát jelentenek szervezetünknek. Ha nincs otthon klímánk, vagy valamiért nem szívesen használjuk, akkor magától értetődő, hogy némi lehűlést az éjszakai szellőztetéstől és a nyitott ablakoktól remélünk. Ha azonban napról-napra kimerülten ébredünk, akkor az okokat is éppen ebben kell keresnünk.

A mainzi Johannes Gutenberg Egyetem kutatói egy új tanulmány keretében az éjszakai utcai zajok káros egészségügyi következményeit vizsgálták meg.

A megállapítás, melyre jutottak nem különösebben meglepő, mégis szinte alig gondolunk bele: komoly feszültséget okoz a forgalmas utcák, a közlekedés és a hajnali, illetve kora reggeli ébredő város vagy szomszédság zaja mindannyiunk számára.

A zajártalom a stresszhormonok, például a kortizol szintjének emelkedéséhez vezet. A megemelkedett kortizolszint pedig jelentősen befolyásolhatja a fizikai és mentális egészséget, továbbá legyengült immunrendszerhez vezethet.

Hosszú távon az immunrendszer gyengülése növelheti a fertőzések és betegségek kockázatát. Ezért a légkondicionáló és a ventilátor használata sokkal kedvezőbb választás lehet a pihentető alvás érdekében.

Hőségriadóban persze különösen nehezek a mindennapok légkondicionáló használata nélkül. Ha azonban a lefekvés előtti, már kissé hűvösebb órákban ventilátor segítségével szellőztetjük át a lakást, majd a ventilátort később a becsukott ablakok mellett is működésben hagyjuk, alvásunk minőségibbé válik, mint az éjszakai zajok kíséretében.

És hogy mit tegyünk akkor, ha úgy érezzük, képtelenek vagyunk a nyári melegben csukott ablakokkal aludni? Igyekezzünk minél kevesebb, lehetőleg csupán egyetlen ablakot nyitva hagyni. Ide helyezzük el a ventilátort, melyet az ablakon kifelé fordítunk. Így a készülék segít hatékonyan bejuttatni a kinti hűvösebb levegőt az áthevült lakásba.

Related posts