A parlament a Büntető törvénykönyv átdolgozásáról folytatott eszmecserét.
Előterjesztő: minősített emberölés nem évülhet el
A Büntető törvénykönyv módosításáról szóló törvényjavaslat összevont vitájában Vejkey Imre (KDNP), az előterjesztő igazságügyi bizottság elnökeként elmondta: a testület hétfői ülésén tárgyalta meg és nyújtotta be a kezdeményezést, amelynek célja, hogy a minősített emberölés elkövetője ne mentesülhessen a felelősségre vonás alól.
Minden tisztességes érzésű embert mélyen felkavar, amikor olyan tragikus eseményekről hallunk, amelyekben egy fiatal gyermek sérelmére elkövetett erőszakos cselekmények történnek, és a jogi rendszer képtelen igazságot tenni – hangsúlyozta a képviselő.
Hangsúlyozta, hogy a kezdeményezés célja a jogértelmezési bizonytalanságok felszámolása, követve a következetes jogalkotói gyakorlatot. E szerint az életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtott bűncselekmények nem évülhetnek el; ezekben az esetekben kizárólag a zéró tolerancia elve érvényesülhet.
Vejkey Imre emlékeztetett rá, hogy a parlament hétfőn egyhangú döntést hozott, eltérve a házszabályi előírásoktól, lehetőséget adva arra, hogy a törvényhozás kedden szavazhasson a kezdeményezésről. Képviselőtársainak köszönetet mondott azért, hogy a napi politikai csatározások felett tudtak emelkedni, és így támogathatták az áldozatok családját.
Az államtitkár bejelentette, hogy a kormány teljes mértékben mögött áll a kezdeményezés, és elkötelezett a támogatás mellett.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára elmondta a kormány támogatja a javaslatot és ugyanerre kérte a képviselőket is.
Törvényalkotási bizottság: jogértelmezési bizonytalanságot zár ki a javaslat
A törvényalkotási bizottság véleményét képviselő Vécsey László (Fidesz) hangsúlyozta, hogy a javaslat célja az elévülési szabályok tisztázása, amely ezzel megszünteti a jogértelmezés körüli esetleges zűrzavart. Ezen kívül kifejtette, hogy a Fidesz frakciója egyértelműen támogatja a javaslatot, és felkérte képviselőtársait is, hogy csatlakozzanak ehhez a támogatáshoz.
Mi Hazánk: alapvető, szemléleti átalakulásra van szükség a rendszeren belül.
Toroczkai László (Mi Hazánk) felhívta a figyelmet arra, hogy az év egy gyermekek sérelmét érintő botránnyal kezdődött, és sajnos egy újabb gyermekelleni bűncselekménnyel fejeződik be.
Mindez egy átfogó rendszerszintű problémát jelez, és úgy véli, hogy "határozottan és kemény kézzel kellene fellépni" a bűnelkövetőkkel, különösen a pedofilokkal és a gyermekgyilkosokkal szemben - fogalmazott.
Bejelentette, hogy a Mi Hazánk párt támogatni fogja a törvénymódosítást, függetlenül attól, hogy annak nincs visszamenőleges hatálya. Hozzátette, hogy a tavaszi ülésszakot azzal kezdik, hogy ismét napirendre tűzik ezt a kérdést.
Az ellenzéki politikus felszólította a kormányt, hogy kezdeményezzen egy társadalmi diskurzust a halálbüntetés újbóli bevezetéséről. Emellett a gyermekek ellen elkövetett pedofil bűncselekmények elkövetői számára "minimum" kémiai kasztrálás alkalmazását javasolta.
A kormány szerint a törvényjavaslat megerősíti az ügyészség jogértelmezésének helyességét és érvényességét.
Répássy Róbert, az Igazságügyi Minisztérium államtitkára felhívta a figyelmet arra, hogy a nyomozási bíró a Till Tamás-ügy kapcsán döntést hozott, és elrendelte az elkövető letartóztatását.
A Bács-Kiskun Vármegyei Főügyészség álláspontja szerint mind az elkövetéskori, mind a jelenleg hatályos Btk. kizárja a büntethetőség elévülését a minősített emberölés esetében. Az elévülés kizártsága tehát a bűncselekményhez kapcsolódik, nem pedig az elkövetőhöz - mondta.
Hozzátette: a fiatalkorú terheltek esetében a Btk. büntethetőségi elévülési határidő számításával összefüggésben tartalmaz speciális szabályokat. Figyelemmel azonban arra, hogy a minősített emberölés elévülését a törvény kizárja, az elévülési határidő számítása ebben az esetben fogalmilag kizárt, így a speciális rendelkezések sem alkalmazhatók e tekintetben - közölte.
A mostani törvényjavaslatra csupán azért van szükség, hogy a jogalkotó ezt az értelmezést megerősítse - hangsúlyozta az államtitkár.
Fidesz: Fontos, hogy az ügy ne terelődjön át pártpolitikai síkra.
Zsigó Róbert (Fidesz) kifejtette, hogy az utolsó 24 év során Baja közössége egy szívvel-lélekkel várt Till Tamás visszatérésére. Amikor végül megtalálták holttestét, a város egyesült a gyászban, osztozva a család fájdalmában.
Arra azonban a családnak nincs szüksége, hogy pártpolitikusok önös céljaikra használják az ügyet - figyelmeztetett.
MSZP: Az eljáró bíró kezében fog eldőlni a végső döntés.
Harangozó Tamás (MSZP) véleménye szerint Répássy Róbert kijelentései logikai ellentmondásban állnak egymással.
Az ügyészség és a rendőrség másként értelmezte a jogszabályt, így a döntés az eljáró bíró kezében lesz. Az az egyértelmű mondat ugyanis, hogy a minősített emberölés esete nem évül el, 2012-ben kikerült a Btk.-ból - emlékeztetett.
A Btk. 2012-es módosítása sokak szerint nem volt mentes a hibáktól és a hiányosságoktól, így jogalkotási szempontból gyakran nevezik kontármunka eredményének. Az újraszabás során több jogi szempontot figyelmen kívül hagytak, ami komoly problémákat okozott a jogalkalmazásban.
Arató Gergely (DK) jelezte, hogy frakciója támogatja a törvényjavaslatot, hozzátette azonban: a kormánynak is el kell ismernie, hogy nincs rendben az a jogi szabályozás, amelyet máshogy értelmez a rendőrség és az ügyészség. Ez egy jogalkotási kontármunka volt - értékelte a Btk. 2012-es módosítását.
Kormány: az elévülést félbeszakítják a nyomozati cselekmények is
Répássy Róbert államtitkár hangsúlyozta, hogy a 2012-ben elfogadott Btk. jóval szigorúbb, mint a korábbi.
Hangsúlyozta továbbá, hogy az ügyészség véleménye csupán egy a sok érvet felsorakoztató oldalról az elévülés megakadályozására. A jogszabályok értelmében ugyanis a nyomozati cselekmények is képesek megszakítani az elévülési időt, ahogyan azt Till Tamás ügyében is tapasztalhattuk - tette hozzá.
Zárszó
Vejkey Imre, a KDNP-s igazságügyi bizottság elnöke, aki az előterjesztést is benyújtotta, zárszavában kifejezte részvétét a Till család iránt, hangsúlyozva, hogy felháborító, ha egy kisgyermek tragikus halálát politikai célokra használják. Ezen kívül megköszönte a rendőrség munkáját, és megerősítette, hogy az ügyészség és a nyomozóbíró véleménye szerint az elkövetőnek felelnie kell tetteiért.
Hangsúlyozta, hogy ez a törvényjavaslat nem csupán átmeneti megoldás, hanem a jövőre nézve az elévülés megszüntetéséről szól, így nem csupán "tűzoltásról" van szó.