A Nézőpont Intézet álláspontja alapján az időközi választások kimenetele rávilágít arra, hogy a Tisza Párt népszerűsége nem olyan erős, mint azt korábban gondolták.


A Nézőpont Intézet Facebook-bejegyzésében arra hívja fel a figyelmet, hogy az időközi választások kimenetele ellentmond a baloldali közvélemény-kutatók korábbi állításainak. Az Idea Intézet legújabb felmérése szerint a Tisza Párt és a Fidesz közötti különbség közel tíz százalékra rúg, ami új megvilágításba helyezi a politikai tájat.

A közvélemény-kutató arról ír, hogy 2024 második felében számos baloldali közvélemény-kutató intézet állította, hogy Magyar Péter pártjának támogatottsága nemhogy beérte, hanem meg is előzte a kormánypártokét, a tények, azaz az elmúlt hetek időközi választásainak eredményei azonban szerintük sorban cáfolták ezt.

Tolna vármegye 2-es választókörzetében a Fidesz-KDNP jelöltje kiemelkedő teljesítménnyel, közel kétharmados arányban (64%) tartotta meg a kormánypártok országgyűlési mandátumát. A veszprémi időközi önkormányzati választáson is a Fidesz-KDNP diadalmaskodott, szintén meggyőző fölénnyel (45%). Ráadásul Óbudán, amely hagyományosan baloldali bástyaként ismert, a kormánypártok sikeresen megszerezték a megüresedett ellenzéki mandátumot a hétvégén, 40%-os eredményt elérve - számolt be a szervezet.

A Nézőpont Intézet viszont egyáltalán nem utalt arra, hogy a Fidesz ezeket a sikereket milyen részvételi arány mellett tudta elérni.

Ennek ellenére megemlítik, hogy "önmagáért beszél, hogy a legnépszerűbb pártként feltüntetett Tisza Párt, amelyet az ellenzéki kutatóintézetek hangoztatnak, egyetlen választáson sem indított jelöltet. Ez arra enged következtetni, hogy a feltételezett erős támogatottságát nem merte a választók tényleges véleményének felmérésével próbára tenni."

Bár a baloldali közvélemény-kutatók rendre a Fidesz táborának elbizonytalanodásáról és aktivitásának gyengüléséről beszélnek, a januári időközi választások eredményei ennek ellenkezőjét mutatják: a kormánypárti szavazók magabiztosnak és aktívnak bizonyultak, az ellenzéki pártok pedig egyetlen mandátumot sem voltak képesek megszerezni, függetlenül attól, hogy a fővárosban vagy vidéken mérették meg magukat

- állapították meg az intézet szakértői.

Összegzésképpen megállapítható, hogy a Tisza Párt távolmaradása az évről évre megrendezett voksolásoktól potenciálisan megingathatja a saját támogatóik bizalmát, míg a kormánypárti szavazók elkötelezettsége a választások során egyértelműen bebizonyosodott.

Related posts