A máltai ex-Fradista, aki még mindig 43 évesen is lendülettel telve űzi szenvedélyét, üzent Lipcseiéknek.
Justin Haber tengerbiológusként végzett, jelenleg éttermet és halfarmot vezet, mellette pedig a máltai élvonalban véd.
Az M4 Sport készített interjút a Ferencváros korábbi kapusával, a máltai Justin Haberrel. A 43 éves hálóőr még mindig aktív, hiszen a hazája élvonalában szereplő Gzira United kapuját védte kilenc alkalommal az ősszel.
"Néha a testem jelzi, hogy ideje lenne abbahagyni, de annak köszönhetem, hogy még mindig focizom, hogy fiatal korom óta keményen edzek, figyelek a pihenésre és helyesen táplálkozom. Nem tudom, mikor fejezem be, ameddig élvezem, addig csinálom."
Az 54 alkalommal a máltai válogatott kapuját védő játékos 2009 és 2011 között a Ferencvárosi Torna Club színeiben szerepelt. Ekkoriban a csapat a nem éppen kedvező híreknek örvendő Kevin McCabe irányítása alatt állt, aki a többségi tulajdonos szerepét töltötte be.
"Mielőtt a Ferencvároshoz szerződtem, a Sheffield United második számú kapusaként Paddy Kenny mögött álltam. A posztriválisom a legjobb formáját futotta, nem volt sérülése, és eltiltás sem sújtotta, így nem kaptam lehetőséget, hogy bizonyítsak. Anglián belül kölcsön akartak adni, de tudtam, hogy McCabe nemcsak a Sheffield, hanem a Fradi tulajdonosa is, és kifejeztem, hogy megtiszteltetés lenne számomra, ha a Fradihoz kerülhetnék. Ezt nem csak úgy mondtam, hiszen már 2003-ban, a Birkirkara színeiben játszottam ellenük az UEFA-kupa selejtezőjében. Otthon öt-nullra kikaptunk, és bár Budapesten is vesztesen távoztunk, emlékszem, hogy sikerült kivédenem a legendás Lipcsei Péter tizenegyesét. Ott voltak már a későbbi csapattársaim is, mint Rósa Dénes és Dragóner Attila. A mérkőzés zártkapus volt, így akkor még nem tapasztalhattam meg azt a fantasztikus hangulatot, amit a ferencvárosi szurkolók teremtenek. Szerencsére később több alkalommal is lehetőségem nyílt ezt átélni." - mesélte Haber.
Bár csupán két év alatt összesen 12 élvonalbeli mérkőzésen lépett pályára zöld-fehér színekben, emellett két kupameccset és hét ligakupás találkozót is játszott, valamint az NB II-es második csapatnál is szerepelt. Tizenhárom év távlatából is tele van lelkesedéssel és tisztelettel beszél a klubról, ami valódi elköteleződést tükröz.
Karrierem csúcspontja a Ferencváros. Minden játékos álma, hogy olyan csapat tagja lehessen, amelynek lenyűgöző történelme van. Azzal, hogy a klub játékosa lehettem, válóra vált az álmom. A szurkolók és a csapattársaim is imádtak és én is őket.
Mi volt az a különleges pillanat, ami örökre bevésődött az emlékezetébe?
"Amikor 2011-ben bronzérmet nyertünk a bajnokságban, ezzel megnyílt előttünk az út az Európa-liga selejtezőjéhez. Azt hiszem, aktívan hozzájárultam a sikerhez; a tavaszi szezonban a címvédő Debrecen ellen a mérkőzés legjobbjának választottak, és az általam nyújtott védések is nélkülözhetetlenek voltak az 1-1-es döntetlennél. A Fradi színeiben minden egyes mérkőzés olyan volt, mint egy döntő, különösen a tulajdonosváltás idején. Külön öröm volt számomra, hogy a csapat átalakulása ellenére engem megtartottak. Úgy éreztem, hogy nem csupán egy játékos vagyok, hanem a család szerves része. Közben a barátom, André Schembri is csatlakozott hozzánk. Ő olyan, mintha a kisöcsém lenne; rendszeresen hívogatjuk egymást, és gyakran beszélgetünk a Ferencvárosról is."
Justin Haber felelevenítette, amikor egy téli teremtornán vett részt a Ferencvárossal. A Ferencváros-Cibalia Vinkovci döntő hajrájában a tatabányai Centenáriumi Kupát végül megnyerő zöld-fehérek kapusa összepofozkodott egy horvát játékossal, a perpatvar olyannyira eldurvult, hogy a biztonsági szolgálat emberei szedték szét az egymás torkának ugró focistákat.
Haber nem csupán futballista, hanem étterem-tulajdonos is. Az ő nevéhez fűződik a Haber 16 nevű étterem, amely még a Netflix népszerű „Kilátástalan éttermek kilátással” című sorozatában is feltűnt egy epizód erejéig. Ráadásul tengerbiológusként végzett, és jelenleg egy halfarm irányítását is ellátja.
Két éttermem működött eddig, de a Habert sajnos be kellett zárnom. A bérleti szerződés megújítása során a korábbi díjat háromszorosára emelték, ami már nem tette lehetővé a nyereséges működést.
"Vörös sügért, farkassügért és egyéb halakat tenyésztek, és ezt a tevékenységet a visszavonulásom után szeretném folytatni. Az edzősködés nem igazán nekem való. Milyen is egy napom? Folyamatosan figyelem az akváriumok vízminőségét, és napi három-négy alkalommal etetem a halakat. Mindig új kihívásokkal próbálkozom, jelenleg éppen azt kutatom, hogyan lehet vegán étrendet biztosítani a halaimnak. Folyamatosan bővítem a tudásomat; már jártunk Amerikában, Chilében és Egyiptomban különböző kongresszusokon" – mesélte a kapus, aki nemrégiben a polgármesteri posztért is indult Florianában.
Justin Haber arról is beszélt, hogy szeretné fiával felfedezni Budapest varázsát, és közösen részt venni egy mérkőzésen a Groupama Arénában. A máltai kapus emlékeztetett arra is, hogy több egykori játékostársával a mai napig szoros kapcsolatot ápol, ami különösen fontos számára.
Elképesztő az új létesítmény, de nekem a szentély, az Albert Stadion marad a kedvencem. Igazi legendák írtak ott történelmet. Jó lenne majd újra találkozni a régi csapattársakkal, megölelném őket. Balogh Zoltánnal, Csizmadia Csabával, Lipcsei Péter testvérével, Gáborral a mai napig tartom a kapcsolatot. Hiányzik a jó értelemben vett őrült Rósa is, vele régen beszéltem. Üzenem nekik, hogy no senki! - ezt akkor mondtam, amikor valaki rajtuk volt, rengeteget nevettünk ezen.
Az interjú végén a kedvenc Fradi-történetéről sem feledkezett meg.