A Lakhatási Tőkeprogram iránti fokozott érdeklődés következtében a kezdeti keretösszeg 100 milliárd forinttal megemelkedett, így összesen 300 milliárd forinttal startol el a program.

A Nemzetgazdasági Minisztérium és a Nemzeti Tőkeholding (NTH) együttműködésével, valamint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) finanszírozásával megvalósuló Lakhatási Tőkeprogram a nagy érdeklődés miatt 100 milliárd forinttal magasabb keretösszeggel, 300 milliárd forinttal indul el - tájékoztatta az NTH az MTI-t.
A közlemény szerint a március 17. és 24. között meghirdetett, a lakáskínálat bővítését célzó pályázatra 20 piaci alapkezelő 23 alapja jelentkezett, amelyből 19 megfelelt a kiírt követelményeknek - írta a közlemény. A befektetési alapkezelők az eredetileg meghirdetett 200 milliárd forintos keretösszeg mintegy duplája, 393 milliárd forint értékben igényeltek forrást, ezért döntöttek a pályázati keret megemeléséről - fogalmaztak.
A tőkeprogramban azok a magyar alapkezelők jelentkezhettek, amelyek 2024. év végéig legalább 25 milliárd forint vagyont kezeltek ingatlan- és/vagy értékpapíralapokban, vagy átlagosan együttesen legalább 25 milliárd forint jegyzett tőkéjű magántőkelapot kezeltek. Egy alapkezelő akár több alappal is pályázhatott, így alaponként legalább 5 milliárd forint, alapkezelőként maximum 20 milliárd forint tőkejuttatást kaphatnak
- Informáltak engem.
A megállapodás értelmében az ingatlanalapok a megszerzett tőkejuttatás teljes összegét kizárólag belföldi ingatlanbefektetésekre használhatják fel. Kiemelt figyelmet kell fordítaniuk a lakások, bérlakások és kollégiumi épületek fejlesztésére. Emellett a Lakhatási Tőkeprogram keretein belül a források 30 százaléka olyan projekteket támogathat, amelyek Budapest határain kívül valósulnak meg - áll a közleményben.
A tőkebefektetések megvalósítása során hangsúlyozták, hogy azok piaci alapúak legyenek, ami azt jelenti, hogy legalább 30 százaléknyi magánbefektetői hozzájárulás szükséges. A befektetéseknek a piaci körülményekhez igazodó hozamelvárásokkal kell rendelkezniük. A sikeresen pályázó alapoknak beszámolási kötelezettségük van az NTH felé, amely jogosult szankciókat alkalmazni, ha a teljesítés nem felel meg az időarányos vagy minőségi elvárásoknak.
A rendelkezésre álló információk alapján az első források elhelyezése a második negyedévben esedékes.
A közleményben Buda Sándor, a Nemzeti Tőkeholding elnök-vezérigazgatója nyilatkozott, kiemelve, hogy a megvalósítási folyamat idén indul el, és várakozásaik szerint 2-3 éven belül már birtokba vehetjük az új lakóépületeket és kollégiumokat.
A tervek szerint a Lakhatási Tőkeprogram keretében újabb 1000 milliárd forint értékű fejlesztések valósulhatnak meg, amelyeknek köszönhetően körülbelül 30 ezer új ingatlan építése válik lehetővé - áll a közleményben.