Az Opera Zenekar egy különleges előadás keretében életre kelti a Csillagok háborúját, így a galaktikus kalandok most a zenés színpadon is megjelennek. Ne hagyd ki ezt az egyedülálló élményt, ahol a klasszikus filmzene és a lenyűgöző előadásmód találkozik!


A tematikus koncert során a Magyar Állami Operaház Zenekara varázslatos zenei utazásra hív minket, ahol a híres John Williams, Leonard Bernstein, George Gershwin, Samuel Barber és Charles Ives ikonikus alkotásai kelnek életre. Az est karmestere a tehetséges amerikai Paul Connelly, aki mesterien vezényli majd a műsort. A programban részt vesznek a lenyűgöző Balga Gabriella és Zemlényi Eszter operaénekesek, valamint Varga Gergő Zoltán virtuóz zongoraművész, továbbá a Magyar Nemzeti Balett is színpadra lép. Az Opera Angol100 évad tematikájához tökéletesen illeszkedő este különleges élményt kínál a klasszikus zene szerelmeseinek.

A koncert egyik attrakciója a többek közt öt Oscar-díjjal és 26 Grammy-díjjal kitüntetett John Williams ikonikus szerzeménye, az 1977-es Csillagok háborúja című film főtémája. A legendás hollywoodi zeneszerző romantikus és posztromantikus hatásokat idéző muzsikája - többek között Wagner, Csajkovszkij, Gustav Holst és Erich Wolfgang Korngold nyomán - a filmművészet egyik legkarakteresebb vezérmotívumává vált.

A koncert másik slágerdarabja George Gershwin Egy amerikai Párizsban című 1928-ban komponált alkotása, amelyet a zeneszerző Maurice Ravel hatására tett franciaországi útjai inspiráltak. Gershwin híresebb darabja 1951-ben egy azonos című musicalfilmet is ihletett Gene Kelly főszereplésével, amelynek látványos fináléjában a teljes mű is elhangzik nagyszabású koreográfiával kísérve.

A két ismert darab között Leonard Bernstein itthon ritkán játszott, 1956-os Candide című operettjének két népszerű koncertszáma hallható: a zenekari nyitányt Kunigunda virtuóz koloratúráriája, a Glitter and Be Gay követi, amelyet Zemlényi Eszter operaénekes tolmácsol.

A koncert különleges élményt nyújt, hiszen egy balettprodukció is gazdagítja a zenei élményt. Philip Glass 2000-ben megkomponált Tirol zongoraversenyének második tételét, amely az 1998-as Truman Show filmhez írt zenei anyagából merít, Lukács András álmodta színpadra 2010-ben Örvény címmel a Magyar Nemzeti Balett számára. Ez a produkció most először élő zenei kísérettel kerül bemutatásra. A táncmű a Virginia Woolf amerikai írónő tragikus sorsából és az ő életét feldolgozó Órák című 2002-es filmből merít ihletet, amelynek zenéjét szintén Glass szerezte. A szólót Carulla Leon Jessica és Kekalo Iurii magántáncosok adják elő, míg a zongorán a tehetséges Varga Gergő Zoltán játszik, aki az I. Országos Cziffra György Zongoraverseny (2016) és a Los Angeles-i Liszt Verseny concerto kategóriájának győztese.

Az est első része három kamarazenei gyöngyszemet kínál a közönségnek. Samuel Barber 1938-ban bemutatott Adagio című darabja, amely világszerte a gyász zenei megjelenítéseként ismert, számos filmben is felcsendült, mint például Az elefántember, A szakasz vagy az Amélie csodálatos élete. Ezt követi Barber Dover Beach című kompozíciója, amelyet Matthew Arnold verse ihletett, és bariton hangra, valamint vonósnégyesre készült. Ez a különleges mű most először hallható Magyarországon, Balga Gabriella operaénekes lenyűgöző előadásában.

A harmadik nyitódarab Charles Ives A megválaszolatlan kérdés című, 1908-ban komponált metafizikus alkotása. A mű jelentőségét mutatja, hogy címét Leonard Bernstein is átvette a Harvard Egyetemen 1973-ban elhangzott, emlékezetes előadás-sorozatához, amelyben elemezte is Ives darabját.

A Magyar Állami Operaház Zenekarát az amerikai Paul Connelly irányítja, aki már négy évtizede tevékenykedik vezető európai és amerikai operaházakban balett- és operakarmesterként. Széleskörű tapasztalatának köszönhetően számos koncertprodukcióban is részt vett. Az Operaházban pedig a 2022-es újranyitás óta rendszeresen vezényel balettelőadásokat, hozzájárulva a színházi élmény gazdagításához.

Related posts