A CIA virtuális asszisztense a világ különböző országainak vezetőit utánozza, lehetővé téve az elemzők számára, hogy interaktív párbeszédet folytassanak velük.
Virtuális külföldi vezetőkkel való beszélgetésre van lehetőség, ám természetesen nem csupán a könnyed társalgás a fő szándék.
A CIA jelentős technológiai átalakuláson megy keresztül, amelynek fókuszában a mesterséges intelligencia fejlett eszközeinek bevezetése áll, hogy lépést tartson a globális hírszerzési kihívásokkal. Az egyik figyelemre méltó újítás egy chatbot, amely lehetővé teszi az elemzők számára, hogy virtuális külföldi vezetőkkel "diskuráljanak". Ez a megoldás segít jobban megérteni a külföldi döntéshozók döntési folyamatait és viselkedési mintáit. Ez az innováció a CIA széleskörű modernizációs törekvéseinek része, különös hangsúlyt fektetve a Kínával és más rivális országokkal folytatott technológiai versenyre.
William J. Burns, a CIA vezetője, kiemelt figyelmet fordított az ügynökség technológiai fejlődésére. Ennek részeként létrehozott egy technológiai központú missziós központot, és kinevezte Nand Mulchandanit, a Szilícium-völgy elismert szakértőjét, a CIA első technológiai igazgatójává. Mulchandani feladata az, hogy egyszerűsítse a magántechnológiai vállalatokkal való együttműködést, és maximálisan kihasználja a kereskedelmi szektor innovációit az ügynökség titkos igényeinek kielégítése érdekében. Az igények egy részének titkosítás alóli feloldásával és a bürokratikus akadályok csökkentésével a CIA arra törekszik, hogy vonzóbbá váljon a technológiai cégek számára.
A chatbot és más MI-eszközök már bizonyították hasznosságukat a hatalmas mennyiségű nyílt forrásból származó, valamint titokban gyűjtött információ feldolgozásában. Továbbá új technológiákat vetnek be annak érdekében, hogy az operatív munkatársak könnyebben mozoghassanak olyan autoriter országokban, ahol mesterséges intelligenciával támogatott kamerarendszerek figyelik az állampolgárokat és a külföldi kémeket.
Az ügynökség erőfeszítései nem csupán a technológiai eszközök fejlesztésére fókuszálnak, hanem egy olyan innovációt támogató kultúra kialakítására is, amely elősegíti a kreatív gondolkodást. Mulchandani újradefiniálta a munkakörnyezetet, hogy az a Szilícium-völgy inspiráló stílusát idézze, így ösztönözve a kollaborációt és az ötletek szabad áramlását. Ezek a változások jelentős távolságra helyezik a hagyományos, zárt és hierarchikus szervezeti struktúrától, azonban a hosszú távú fenntartásuk még mindig komoly kihívások elé állítja a vezetőséget.