A vállalatok különféle kreatív megoldásokat keresnek, hogy elkerüljék az árak emelését.


Ahogyan korábban említettük, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb Inflációs jelentése alapján feltérképezte a vállalatok nyereségeit, és elemezte, hogy ezek milyen hatással lesznek a 2025-ös árakra.

Több hónapja folyamatosan emelkednek a cégek költségei, az importárak és az ipari termelői árak is felfelé ívelnek. Ennek ellenére a vásárlók eddig nem tapasztalják ezeket a változásokat. A Magyar Nemzeti Bank elemzői szerint ennek legfőbb oka, hogy sok vállalat a profitját csökkentve igyekszik elkerülni az árak drasztikus emelését – számol be róla a HVG.

Az utóbbi hónapokban a jelentős árcsökkenések vagy a várt mértéknél alacsonyabb drágulások olyan szektorokban figyelhetők meg, ahol korábban kiugróan emelkedtek a nyereségek.

Amennyiben a vállalatok várakozásai tartósan megváltoznak, úgy a költségek emelkedése és az import drágulása, bár késlekedve, de végül ismét visszatérhet a fogyasztói árak színpadára. A Magyar Nemzeti Bank véleménye szerint kulcsfontosságú, hogy az új év kezdetén a cégek milyen mértékben hajtanak végre áremeléseket, hiszen ez döntő tényező lehet a profitinfláció lassulásának tartósságában.

Az MNB előrejelzései szerint 2025-re az infláció optimális esetben 3,3 százalékra csökkenhet, míg a legrosszabb forgatókönyv alapján akár 4,1 százalékra is emelkedhet. Ez a prognózis a korábbi negyedéves előrejelzéshez képest, amely 2,7-3,6 százalékos tartományt jelzett, romló kilátásokat mutat. A GDP növekedése 2,6-3,6 százalék között várható, ami szintén a pessimista trendet tükrözi az előző jelentés 2,7-3,7 százalékos becsléséhez képest.

Related posts