A baloldal már a választások előtt lemondott az óbudai körzetről.


Nyilvánvaló, hogy a III. kerületet október óta irányító baloldali vezetés minden önbizalmát elvesztette. Pártjaik úgy döntöttek, hogy a januári időközi választás kihagyásával próbálnak elkerülni egy nagyobb pofont. Bár a taktikázás rövid távon hozhat némi eredményt, a választók szemében nem fest túl kedvező képet politikai potenciáljukról.

Az elvi lehetőség még december 16-ig adva van a pártok és jelölőszervezetek számára, hogy Óbuda 6. számú egyéni választókörzetébe jelöltet állítsanak a január 19-én megtartott időközi választásra.

Mint ismert, a körzetből június 9-én egyéni képviselői mandátumot szerző Czeglédy Gergő (MSZP) lemondott, miután alpolgármesterként nevét összefüggésbe hozták a III. kerület vezetését elérő korrupciós üggyel, és elrendelték előzetes letartóztatását. Bár a politikus hangsúlyozta, hogy lemondását nem lehet részéről a vádakban megfogalmazottak beismeréseként értékelni, nehéz másra gondolni. Kiss László DK-s polgármester az ügy miatt szintén börtönben ül, esetében december 16-án dönt az ügyészség a vádemelésről, valamint szabadon bocsájtásáról - az egyelőre nem végleges végzés alapján február 16-ig letartóztatásban maradhat Kiss László.

amelyen viszont már sem a DK, sem az MSZP, sem a Párbeszéd, sem az LMP, de még a Momentum sem vállalkozott arra, hogy saját logója alatt képviselőjelöltet állítson. Czeglédy Gergő a DK-MSZP-LMP-Párbeszéd-Momentum-Jobbik közös jelöltje volt júniusban, az akkori ellenzéki megállapodás értelmében ebben a körzetben az MSZP joga volt a jelöltállítás. A képviselő-testület megalakulásakor ugyanakkor az LMP a Párbeszéddel külön frakciót hozott létre, a botrány kirobbanását követően pedig a Momentum kifarolt a városvezetésből, alpolgármestere lemondott.

A jelenlegi hivatalos adatokból ugyanakkor kitűnik, hogy három független jelölt is starthoz áll, információink szerint közülük az egyik számíthat a baloldali pártok informális támogatására. A Tisza Párt a bonyhádi időközi parlamenti választáson követett stratégiát folytatja, azaz itt sem állít jelöltet.

Januárban kilenc különböző jelölt lép ringbe a választásokon.

Nagy Attila Tibor politikai elemző szerint általános probléma, hogy az óellenzék (DK, MSZP, Momentum, Párbeszéd, Jobbik) pártjai mögött alig van társadalmi támogatás,

A logójuk egyre inkább elavultnak tűnik. Nem éppen vonzó, ha valaki DK-s vagy MSZP-s emblémával lép színre a választások során.

Természetesen! Íme egy egyedi megfogalmazás: - kiemelte.

Ennek igazolásaként rámutatott, Harangozó Gábor is jobbnak látta, hogy függetlenként induljon a Tolna 2-es választókerületben a január 12-i időközi választáson, holott ő MSZP-s politikus. Kiss László őrizetbe vétele után ugyan a Momentum és a Párbeszéd nyilvánosan elhatárolódott a Kiss által vezetett baloldali koalíciótól, mégsem vállalták a megméretést. Nagy Attila Tibor ezt azzal magyarázza, hogy a Momentum is kifutó széria, a politikai márkanév már alig ér valamit.

A párbeszédet inkább ejtsük útba!

Az indulók körének és a politikai viszonyok ismeretében a Fidesz és a Magyar Kétfarkú Kutya Párt jelöltje között dőlhet el a körzet képviseletének sorsa, ugyanakkor Nagy Attila Tibor

nehezen tudja elképzelni, hogy a Fidesz javára középtávon visszafordulna a III. kerület.

Több közvélemény-kutatás szerint az ellenzéki szavazók Budapesten felülreprezentáltak, vélhetően a III. kerületben sincsen másként és egyelőre nem látni helyi karakteres fideszes politikust, aki népszerű lenne. A Kutyapárt szerezhet ugyan plusz helyet, de nehéz elképzelni, hogy a XII. kerület mintájára a III. kerületben is nagy győzelmet aratnak.

Bárki is diadalmaskodik a január 19-i időközi választáson, az óbudai baloldal testületi többsége nem kerül veszélybe az eredmények tükrében.

Related posts