Íme egy egyedi és kreatív javaslat a "10 + 1 biztos siker könyvajándék gyerekeknek" témában: ### 10 + 1 Mesés Könyvajándék, Ami Garantáltan Mosolyt Csal a Gyerekek Arcára 1. **A varázslatos szivárvány** - Egy színes mese, amelyben a gyerekek felfedezik


Karácsony és újévváró történetek december minden napjára

Bajzáth Mária érzékeny válogatása és Endrődi Kata lenyűgöző illusztrációi révén jelent meg az idei év egyik legjobban várt könyve. Az olvasók lelkesedése annyira nagy volt, hogy már a második kiadás is napvilágot látott; az első, amely csupán néhány hete látott napvilágot, szinte azonnal elkapkodták a Népmesekincstár mesepedagógiai sorozatának elkötelezett rajongói. Bár már javában benne járunk az advent időszakában, még mindig adódik lehetőség, hogy beszerezzük ezt a kivételes kiadványt.

A kötetben található népmesék, legendák és történetek a karácsony és az újév szimbolikáját járják körül. Ezek az elbeszélések az ünnepi időszak különféle jelenségeit idézik fel, amelyek gyakran megjelennek körülöttünk, akár fizikai formában is. Ugyanakkor sokszor nem ismerjük azokat a gyökereket, ahonnan ezek a hagyományok és szokások származnak.

"Miért éppen ezüst fenyőtoboz vagy jégcsap, alma vagy füzér díszíti a karácsonyfát? Miért van szükség a betlehem felállítására? [...] Miért készítünk mézeskalácsot advent idején? [...] Miért fontos, hogy újévkor tele legyen az erszény? Miért hoz szerencsét a kéményseprő és a patkó?" – teszi fel a kérdéseket Bajzáth Mária a könyvének előszavában, amelyet a kíváncsi gyerekek állandóan ismétlődő kérdései inspiráltak.

Hosszú éveken át kutatta és faggatta a népmesék mélységeit, valamint az emberi kultúra történetének rejtett kincseit, míg végül életre keltette ezt a lenyűgöző kötetet. Az együtt olvasás nem csupán a közösen eltöltött időt élteti meg különleges fényben, hanem feltárja az ünnep igazi esszenciáját is. E tevékenység során a gyerekek – és persze a felnőttek – tudását is gazdagítja, miközben hozzájárul önmagunk mélyebb megértéséhez is.

A 33 meséből álló tematikus gyűjteményhez izgalmas interaktív játékok és kreatív kézműves ötletek társulnak. Készíthetünk például gyönyörű mécseseket, ízletes mézes diót, vagy akár madáreledelt is, hogy a természet közelébe kerüljünk. Emellett virágba boríthatjuk a gyümölcsfaágakat, és közös éneklésre is sor kerülhet. Mindezek mellett felfedezhetjük a különböző tevékenységek kultúrtörténeti hátterét, így a szórakozás mellett gazdag tudásra is szert tehetünk.

Ez a csodálatos, kézbe illő könyv egy igazán különleges ünnepi élményt kínál, melyben a varázslatos mesék világába léphetünk. Endrődi Kata mesteri keze nyomán a történetekhez kapcsolódó, részletgazdag iniciálékban életre kelnek a mesehősök, akik színesítik a lapokat. A könyv illusztrációi önálló mesévé válnak, magukban rejtve a fantázia végtelen lehetőségeit.

A kötet minden lapja tele van gazdag tudással, bölcsességgel és érzelmekkel, amelyek a lélek mélyéig hatolnak. Igazi kincs lehet az egész család számára, amely összeköti és inspirálja őket.

Agata Królak, a lengyel illusztrátor, kivételes érzékenységgel ragadja meg azt az izgalmas világot, amelyben a kisgyermekek élnek. Ők nap mint nap számtalan élményt és érzelmet tapasztalnak, amelyek felfogása és értelmezése nem mindig egyszerű feladat. Królak érzelmes mackói a mindennapi élet apró, de jelentős pillanataiban bontakoznak ki, megmutatva, hogy minden érzés, legyen az öröm vagy szomorúság, teljesen érvényes és fontos. Az ő művészete egy különleges tükör, amelyben a gyermeki lélek minden árnyalata visszatükröződik.

Az egész oldalas, lenyűgözően részletes és rendkívül vonzó mackófigurák mellett olyan rövid írások találhatók, mint amilyeneket Mócsai-Karaba Márta ügyesen fordított.

Úgy érzem magam, mintha véletlenül tönkretettem volna a kistesóm szórakozását. [...] Olyan, mintha nem lenne lehetőségem csúszdázni. [...] Úgy érzem, mintha a nagypapámnál tartózkodnék, ahol a játékok teljesen hiányoznak.

A magányos, izgatott, lelkes, unott, elégedett, szégyenlős, kétségbeesett, tanácstalan, nyugtalan, irigy vagy éppen kíváncsi mackók és gyerekek biztosan nagy örömmel fogják forgatni ezt a könyvet, ha nap mint nap előkerül a polcról. Minden egyes lapja új kalandokat és felfedezéseket ígér, amelyekkel színesebbé varázsolhatjátok a mindennapokat.

Ez a könyv igazán lenyűgöző! Soha nem válik unalmassá, és ami még jobb, hogy rendkívül tartós is. A vastag lapoknak köszönhetően könnyedén forgathatók, így a legkisebbek is bátran használhatják, anélkül, hogy aggódniuk kellene a sérülések miatt.

Én nagyon elégedetten brummogok, annyi biztos! Gyerekkezekbe vele! (Csirimojó)

Marta Guśniowska korábban már bemutatott művét, a "Ha lúd, legyen kövér!" című könyvet már említettem nektek ITT, amely a gyerekkori depressziót egyedülálló módon, szellemes, humoros és költői stílusban dolgozza fel. Most a szerző újra egy rendkívül komplex témához nyúlt, amelyhez kapcsolódóan számos tabut érint: a gyerektelenség, az örökbefogadás és a kirekesztés kérdéseit. Ez a mű valóban mélyreható és elgondolkodtató, hiszen olyan érzéseket és helyzeteket tár fel, amelyek sokak számára ismerősek, de ritkán kerülnek a nyilvánosság elé.

Ha azt gondoljátok, hogy ez a könyv csupán egy "érzelmi katasztrófákat" boncolgató olvasmány, ami a gyerekek számára nem megfelelő, akkor nagyot tévedtek! Pontosan ilyen típusú művekre van szükségük, amelyek ügyesen, humorral és mélyenszántóan szövik bele a leglényegesebb kérdéseket a történet szövetébe, miközben a válaszokat is megvilágítják számukra.

Egy boldog kacsapár titkos vágya, hogy fiókáik szárnyakat bontogathassanak, ám amikor a sors nem kedvez nekik, elhatározzák, hogy ellátogatnak a híres Tojásotthonba. Itt egy elárvult tojásra bukkannak, amiből váratlanul egy krokodil bújik elő. A történet ezután fordulatosan bontakozik ki, tele meglepetésekkel és váratlan fordulatokkal. A nevetés és a meghatódás váltakozása garantált: többször is hangosan felnevettem, de akadtak pillanatok, amikor a könnyeim is potyogtak Pászt Patrícia érzékeny és gazdag nyelvezetű írásának hatására.

A könyv illusztrációit Jola-Richter Magnuszewska készítette, aki jellegzetes lengyel, groteszk stílusával varázsolta életre a történet szereplőit. Az aprólékosan kidolgozott, kollázs-szerű képek lenyűgözően gazdag világot teremtenek, így a gyerekek hosszasan elmerülhetnek bennük, de a felnőttek is találnak bennük felfedeznivalót.

Nagyon fontosnak tartom, hogy megismerjük a régiónk kortárs alkotóit is. Én hálás vagyok, hogy ez a két kiváló művész a magyar olvasók számára is elérhetővé vált a Wonderland Alapítvány munkájának jóvoltából. Keressétek meg ezt a kiadványt, biztos vagyok benne, hogy nem fogjátok megbánni, mert ez egy olyan történet, amit ezerszer is el lehet olvasni. Mindig újabb és újabb rétegei tárulnak majd föl, annyira gazdag, és a képeket sem lehet megunni!

Kaisa Happonen és Anne Vasko sorozatának első kötetéről épp egy évvel ezelőtt ÍRTAM, és már akkor is roppant lelkesen ajánlottam nektek ezt a kivételesen érzelemgazdag mesét.

Nos, talán nem meglepő, ha a folytatást illetően is hasonló lelkesedéssel tekintek előre. A megfoghatatlanul lírai mese főszereplője Mur, a medvebocs, aki felfedezi az erdő rejtvényeit és a természet varázslatos csodáit, a nap fényét, a hold titkait, és a szél suttogását. Ebben a kötetben a világosság és sötétség játéka, a hó puha takarója, valamint a madarak sokfélesége is megelevenedik. Találkozhatunk a Sarki Rókával, és megtapasztalhatjuk, mit is jelent valójában a sejtelem. Végső soron Kaisa Happonen rövid, lírai írásai és Anne Vasko lenyűgöző, kétoldalas illusztrációi együtt alkotnak egy varázslatos élményt.

arra ébresztenek rá bennünket, hogy mindannyian a természet részei vagyunk, és kutya kötelességünk vigyázni rá.

Patat Bence ismét lenyűgözött a fordításával: rendkívül nehéz feladat, hogy ezzel a csupán néhány szóval kifejezze a legmélyebb, szinte filozófiai mondanivalót úgy, hogy az ne csússzon át a giccs határvonalán, miközben a gyerekek számára is érthető és élvezhető marad a tartalom lényege.

Meséltem egy hároméves kisgyereknek az egész könyvet egy szuszra, és az élmény varázslatos volt. Annyira elbűvölte a történet, hogy még az ágyába is magával vitte a könyvet. Mikor jeleztem neki, hogy talán nem a legkényelmesebb hálótárs, határozottan így felelt: "Nem számít, ma akkor is Murral alszom!"

Ez a kötet különlegessége, hogy Murral nemcsak az álom világába merülhetünk el, hanem együtt felfedezhetjük egy élhetőbb jövő lehetőségeit is... (Luther Kiadó)

Illés-Süli Rózsa első kötete igazi különlegesség a maga nemében. Nem csupán azért, mert a szerző saját keze által formálta meg ezt a varázslatos mesevilágot, hanem mert bátorsággal és érzékenységgel tálalja a költözés nehézségeit is. Sok kisgyerekes család döntött úgy, hogy a gyerekek jövője érdekében elhagynak mindent, ami ismerős. E könyvben pedig ez a komplex érzelemvilág és tapasztalat találkozik a fantázia szárnyalásával.

A kötet lapjain Nyúl Tóbiás és Egér Elemér egy különös kalandra indul a Cickafark réten, ahol Herbert Bárány úr házának őrzésére kaptak megbízást. Herbert úr, aki híres arról, hogy villámgyorsan eltűnik, most is éppen ezen van, mivel "nem bírja" a dolgot. A két barátot azzal a feladattal bízza meg, hogy öntözzék a gyönyörű virágokat és gondoskodjanak a cicákról, amíg ő távol van. Ám a két jószág, még sosem tapasztalt ilyen fényűző környezetet, így nem is csoda, hogy sokszor ügyetlenkednek a feladatok során. Herbert úr, akit bár birkának tartanak, talán mégsem annyira egyszerű, ahogy elsőre tűnik; ezt a titkot a szöveg rejtett mélységei is felfedik.

Hogy a nagyképűség és a zajongás, no meg a fényes fólia és a tolakodás. Ott van a honvágy és a magány fojtogató érzése, a kirekesztés és az értékek kusza hálója, és már nem bírta elviselni se ezt, se azt.

Persze ez a kötet nem csupán arról szól, hogy a szerző beszóljon a rendszernek, de akkor is elég bátor és a könyvben igen helyénvaló szövegbetét volt.

A barátság, az otthonra találás és a rengeteg vicces baklövés mind hozzájárulnak ahhoz, hogy ez a rövid, egy estére szóló mese igazán szórakoztató élményt nyújtson.

A kivitelezés módja is egyedi és figyelemfelkeltő a téma mellett: Illés-Süli Rózsa saját kezűleg, nemezből alkotta meg a szereplőket, míg a környezet megformálása miniaturizált elemekből történt. Véleményem szerint ez a kötet lenyűgöző, rendkívül kézre álló és igazán lényeges mű. Számos kivándorló magyar család számára nyújthat támaszt és reményt, hogy talán egy napon visszatérhetnek abba a hazába, ahol életük elkezdődött. (Troubadour Books)

Az ausztrál pszichológus, Shona Innes és a magyar illusztrátor, Agócs Írisz legújabb közös alkotása, az Ölelj meg! sorozat legfrissebb tagja igazán különleges és aktuális témát jár körül a gyermekek számára. A kicsik gyakran elveszítik a türelmüket, amikor megpróbálják jól megoldani a feladatokat, de először, másodszor, sőt, sokadszorra sem mindig sikerül nekik. Pedig a hibázás nem csupán elkerülhetetlen, hanem rendkívül fontos tapasztalat is a felnőtté válás rögös ösvényén. Minden egyes téves lépésünk arra ösztönöz, hogy mélyebben megismerjük önmagunkat és fejlődjünk a jövőben.

Shona Innes írása nem csupán motiváló, hanem rendkívül lényegre törő és világos, köszönhetően Rét Viktória remek fordításának. A szöveg hűen tükrözi a kudarcokkal járó nehéz érzéseket, amelyeket a gyerekek átélhetnek, és bátorítja őket arra, hogy bátran próbálkozzanak újra, akár más környezetben is, még akkor is, ha eddig nem érték el a kívánt eredményt.

A nyitott/zárt ajtók szimbolikájával világítja meg a szöveg, hogy néha azt is elfelejtjük a kudarc miatt, amit addig már elértünk, szóval az önértékelésünket is táplálja.

Nézzétek csak, máris úgy érzem, mintha ez a szöveg rólam szólna, és közben teljesen elfelejtettem, hogy valójában a gyerekeknek készült!

Kiváló, könnyen érthető módszereket kínál, például arra ösztönöz bennünket, hogy bátran beszéljünk azokról a dolgokról, amelyekkel küzdünk. A titkolózás nem oldja meg a problémákat, sőt, még inkább súlyosbíthatja azokat. Emellett hangsúlyozza a bocsánatkérés jelentőségét is. Minden hiba megbocsátható, ha őszintén bevalljuk, legyen szó saját magunkról vagy másokról. A nehézségeket legyőzhetjük, ha kérünk segítséget, és minden hiba vállalható, hiszen mindannyian emberek vagyunk.

Agócs Írisz különleges alkotásain a bánatos elefántok, szomorú nyulak és szúrós sünök elevenednek meg: ezek a figurák mindannyiunk belső világát tükrözik.

Az egyoldalas utószóban Szél Dávid pszichológus mesterien összegzi a szülőség leglényegesebb alapelveit, mintegy tömörített esszenciaként tálalva a szülői szerep kihívásait és örömeit.

Vigyetek magatokkal ezt a kompakt, könnyű könyvet bárhova, hiszen a legnehezebb témákban is támogatást nyújt nektek, szülőknek, és a gyermekeiteknek egyaránt. (Pagony Kiadó)

Az 1963-ban megjelent könyv először látott napvilágot magyar nyelven a neves Patat Bence fordításában, aki kiválóan ismeri a skandináv nyelveket. A műben Astrid Lindgren varázslatos szövege és Ilon Wikland szemet gyönyörködtető illusztrációi idézik meg a régmúlt karácsonyi ünnepeket. A történet Felsőlak, Középlak és Alsólak lakóinak életét mutatja be, hiszen Lármafalva három kis házból áll, és a középpontjában álló idős, vak nagypapa áll, aki Britta és Anna nagypapájaként ismert, ám a többi gyerek is szeretetteljesen tekint rá, mintha saját nagyszülőjük lenne. A nagypapa viszont minden gyermekért egyformán rajong, így a szeretet és az összetartozás szelleme áthatja ezt a különleges karácsonyi mesét.

Valójában a mesében semmi rendkívüli nem zajlik, csupán három karácsonyi nap mesés történetei és hagyományai bontakoznak ki előttünk. De éppen ez a varázsa:

megtudjuk persze, hogy Bosse a lószagot és a csengőszót szereti legjobban, Lasse a messzire világító fáklyát, amivel szánkózni lehet, a lényeg mégis az, hogy mindenki együtt van, mindenki kiveszi a részét a munkából, sokat esznek, sokat nevetnek, és nagyon várják a következő karácsonyt, mert "együtt lenni jó"! (Móra Kiadó)

Nemrégiben írtam egy részletes cikket a silent book fogalmáról. Egyszerűsítve, a silent book olyan könyvet jelent, amelyben a történetet kizárólag a képek mesélik el, teljesen szavak nélkül. Ez lehetőséget ad arra, hogy mindenki saját tapasztalatai és élethelyzete szerint értelmezze a vizuális narratívát, így minden olvasó egyedi élményben részesül.

Ez a műfaj az alkotónak éppúgy nagy szabadságot ad, mint a befogadónak.

Rácz Eszter Anna egy izgalmas kalandot tár elénk, amely egy bátor hajóskapitány és egy elhagyott jegesmackó különleges barátságáról szól. A történetet kollázstechnikával készült, rendkívül kifejező illusztrációk kísérik, amelyek szinte életre keltik a szereplőket. A kollázs lehetővé teszi, hogy a figurák sokkal dinamikusabban, mozgásban tűnjenek fel előttünk, mintha csak a történet színpadán lépnének fel. A vibráló színek, a kifejező arckifejezések és a hosszúra nyúlt kezek olyan érzelmeket közvetítenek, amelyek szavak nélkül is hatással vannak ránk. Egyetlen este alatt nem is lehet teljesen befogadni ezt a csodálatos mesét; folyamatosan újra és újra elő kell venni, hogy teljes mélységében felfedezhessük a barátság, a kaland és a szeretet üzenetét.

Jelenleg nem szeretném megosztani a saját értelmezésemet, bár úgy vélem, hogy az nyilvánvaló lehet. Rátok bízom a felfedezést, és egyúttal arra szeretnélek ösztönözni titeket, hogy merüljetek el ebben a műfajban is. Higgyétek el, sok esetben egy-egy silent book sokkal gazdagabb tartalommal bír, mint egy népszerű, betűkkel teli gyerekkönyv, amely valójában nem mond sokat. (Csimota Kiadó)

A csendes könyvek mellett a képes mesekönyvek is viszonylag ritkán kerülnek előtérbe hazánkban. Ugyanakkor a szülők körében már egyre inkább elnyerik a tetszést, hiszen a beléjük rejtett minimális szöveg lehetőséget ad a történet mesélésére, így könnyebbé válik az olvasás élménye.

Turi Lilla egy igazán különleges művész, akinek nemzetközi elismerései vannak, és aki nem hajlandó a hagyományos "szép" képek keretei között mozogni. Munkái provokatívak, és mindenki számára más jelentést hordoznak, hiszen a szépség szubjektív fogalom.

Kezdetben én is távolságtartó voltam a harsány színektől és az elnagyolt, gyermeki rajzokra emlékeztető alakoktól. Azonban mostanra teljesen megváltozott a véleményem: a gondosan megtervezett művei valóban lenyűgözőek számomra, és a téma is olyan mélyen rezonál bennem, hogy könnyedén tudok azonosulni vele.

Miközben a könyvet lapozgattam, hirtelen hangos nevetés törte meg a csendet, ahogy az egymondatos szövegek megleptek. Ekkor döbbentem rá, hogy a nyilvános tér nem éppen a legmegfelelőbb hely az ilyen kitörésekhez. Mégis, a körülöttem lévők lehetséges furcsálló pillantásait egyáltalán nem érdekelték; a szórakozás és az öröm pillanata mindennél fontosabb volt.

Ez a könyv valóban lenyűgöző, hiszen még a sokadik olvasás után is képes mélyen megérinteni. A benne szereplő kislány, aki kicsit Harisnyás Pippi szellemét idézi, rendkívül szívhez szólóan meséli el a saját történetét. Képein keresztül olyan pillanatokat oszt meg velünk, amikor a gyermekek könnyekre fakadnak, és ezáltal egy különleges kapcsolatot teremt az olvasóval. Az érzelmek kifejezése és a gyermeki lélek mélysége egyaránt lenyűgöző, és minden alkalommal új felfedezésekre invitál.

Igen, előfordulhat, hogy a pirítós kerek formája is gondot okoz. Ugyanúgy, mint amikor reggel fűzős cipőt kell viselnünk, vagy amikor a szobában sötét van este, mert akkor "Éjszaka muszáj sírnom".

Nem csodálkoznék, ha nagyon népszerű lenne ez a könyv a kisgyerekes családok körében, és a szülőknek sokat segíthet abban, hogy elfogadják a gyerekeik érzelmeit, nem beszélve magukról a gyerekekről! Az egyik kedvencem lett ez a könyv idén. Forgassátok ti is sok haszonnal és nagy szeretettel! (Csimota Kiadó)

Jennifer Aniston, a Jóbarátok ikonikus alakja, egy varázslatos verses mesét alkotott, amelynek főszereplője Bozontka, egy aranyos kis kutya. A történetet Szabó T. Anna tehetséges fordításának köszönhetően most már magyar nyelven is élvezhetjük.

Bozontkának igazán impozáns származása van, hiszen családja minden egyes tagja különleges tehetséggel rendelkezik. Ő azonban gyakran úgy érzi, hogy nem találja a helyét, és egyik területen sem képes felérni a többiekhez, ami miatt szomorúság lengte körül mindennapjait.

Egy nap, váratlanul, felfedeztem, hogy még a legbanálisabb tevékenységekben is rejtőzhetnek kiemelkedő teljesítmények.

Az egész sztorit nem szeretném elárulni, olvassátok el inkább! Mindössze egy igen rövid esti mesényi szöveg szerepel a könyvben, de Bruno Jacob mozgalmas és vicces illusztrációi bőven adnak látnivalót a gyerekeknek.

A könyv messze túlmutat a felszínen található információkon; mély és jelentős üzeneteket hordoz magában. Jen az utószóban szívhez szólóan mesél saját mentett kutyáiról, ami igazán megindító. Emellett kiemelkedik az is, hogy a mű különösen hasznos lehet az önbizalomhiányos gyermekek számára, hiszen erős lelki támogatást nyújthat számukra. (Manó Könyvek)

Ezt a programot különösen négy és nyolc év közötti gyermekek számára ajánlom, valamint természetesen a szülőknek is, akik szeretnék élvezni a közös időtöltést!

Kertész Erzsi író és Lovász Andrea szerkesztő arra szövetkezett ebben a szívet melengető kötetben, hogy december elsejétől egészen január hatodikáig, ahogy az alcímben is szerepel, minden egyes napon előkerüljön a könyv, és az ünneppel foglalkozzon a család.

A hagyományok megőrzése, a közös, értékes pillanatok eltöltése és a vidám mesélés mind-mind lehetőséget ad arra, hogy a rohanás helyett valódi élményekkel gazdagodjunk. Ez a folyamat nemcsak megnyugtató, hanem előkészít az ünneplésre is, miközben szórakoztat és új tudást is ad.

Kertész Erzsi minden egyes napra írt egy remekbeszabott, vicces mesét, sőt olykor verset is, ami sokszor kapcsolódik az aktuális ünnephez, például a Lucanaphoz, a betlehemezéshez vagy a Mikuláshoz, Lovász Andrea pedig a kultúrtörténeti érdekességeken túl, még különböző együtt végezhető kézműveskedésre is tippeket ad. Konkrét leírások és az elkészült tárgyak is szerepelnek a könyvben.

Ónya-Oláh Dóra lenyűgöző illusztrációi mellett minden egyes történet végén feltűnik egy vicces elfecske, aki szórakoztató kérdésekkel bombázza a gyerekeket, és hasznos tanácsokat oszt meg velük. Ezzel a kreatív megoldással igazán ösztönzi az interakciót! Különösen tetszett, hogy a könyvben harminchárom különböző módon jelenik meg ez a kedves figura!

Related posts